Gázgyári helyzetjelentés

Hírek
Közzétéve:
Tisztelt Óbudai lakók!

A Környezetvédelmi Felügyelet 2008-ban eredetileg 2010. augusztus 31-ig írta elő a Fővárosi Gázművek Zrt-nek az itt tárolt 2500 tonna gázmassza veszélyes hulladék kitermelését és a volt gáztartály beton alapjainak megszüntetését. A  munkát elnyert Konzorciumunk 2009 áprilisában kezdte meg a kármentesítést, amely jelentős mérföldkőhöz érkezett, mert június végével kitermeltük a több mint egy futballpálya  területen található két volt gáztartály 3 méter mélységű beton alapjaiból a veszélyes hulladékot és közel 1000 kamionnyi, összesen 20 ezer tonnát (!) szállítottunk el biztonságos, kifejezetten veszélyes hulladék lerakására minősített hulladéktárolóba.
A munkavégzés során kellett azzal szembesülni, hogy a Hatósági határozathoz képest, mintegy nyolcszoros mennyiségű veszélyes hulladék és építési törmelék lett elásva, közte a kellemetlen és irritáló szagot okozó naftalinnal, a gáz szagosítására használt merkaptánnal és más kátránnyal szennyezett és szénhidrogén származék hulladékokkal. A munkákat kezdettől fogva szigorúan ellenőrzött körülmények között végeztük, de a szaghatás jelentkezése után a méréseket a munkaterületen túl is kiterjesztettük.
A Környezetvédelmi Felügyelet mérőkocsija és mérőműszerei rendszeresen és folyamatosan vizsgálták a levegő szennyezettségét a vasúti töltés irányában, a Pók utcai lakótelepen, a Graphisoft Parkban és a munkaterületen. A közvetlenül a kitermelésen dolgozó munkatársainkra szerelt mérőszondával ellenőriztük a szennyezőanyagok koncentrációját a dolgozók egészségének védelme érdekében. Az egészségre veszélyes benzol, fenol, ciánhidrogén koncentrációja minden mérésnél jóval az egészségre veszélyes határértékek alatt maradt.  Próbálkoztunk az éppen kitermelés alatt lévő hulladék takarásával védekezni a szaghatás ellen, de a folyamatos kitermelés mellett ekkora felület letakarása olyan módon, hogy a kis koncentrációban is kellemetlen szagok ne kerüljenek a környező levegőbe gyakorlatilag megoldhatatlan. A keletkezett csurgalékvizet folyamatosan leszívattuk és több, mint 80 tonnát veszélyes hulladék lerakóba szállíttattunk. Leghatékonyabb megoldásnak az eredetileg szabott határidő lerövidítése, a kitermelés felgyorsítása bizonyult, azonban ezt is behatárolta azonban az átvevő hulladéklerakók napi befogadási kapacitása.
A gáztartó alapokban tárolt veszélyes hulladékok elvitelével igen komoly potenciális talaj és talajvíz szennyező forrás szűnik meg a Gázgyári terület megtisztításának első ütemével a műemléki és lakó környzetben.  Még egyszer köszönjük türelmüket és megértésüket.

Óbudai Gázgyár Környezeti Kárelhárítási Konzorcium

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság