2025 első félévében két új programsorozat indul az Óbudai Platán Könyvtár Ezüsthegyi Könyvtárának szervezésében. A könyvtár rendezvénykínálatának bővítését az olvasói visszajelzések és használói igények hívták életre. Az önismereti workshop során az emberek, a család és más csoportok dinamikájának megismerése, az emberi kapcsolatok javítása a cél. Az alkotó-fejlesztő meseterápiás foglalkozás során a közösségi élmény szerzése mellett cél, hogy a résztvevők megtapasztalják, hogy a mesék milyen pozitív hatással tudnak lenni az életükre. Mindkét foglalkozássorozatra felnőttek jelentkezését várjuk, a programok ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek.
Önismereti workshop-sorozat
Az önismeret az egyéni fejlődés alapja és kiindulópontja. Az önismeret során egyre jobban megértjük önmagunkat és helyünket a világban, segítségével elfogadóbbá válhatunk, ami javítja kapcsolatainkat. Az önismeret fejlesztésével nő az önbizalom, hatékonyabban kommunikálunk, jobban kezeljük a stresszt és tudatosabban hozunk döntéseket. Az önismeret fejlesztése egy gyakorlati eszköz a mindennapokban: minél jobban ismerjük magunkat, annál jobban megértjük és irányíthatjuk reakcióinkat.
A programok során a workshop módszerét alkalmazzuk, mely lehetőséget ad a résztvevőknek a témával kapcsolatos közvetlen tapasztalatcserére és az egyéni ismeretek megosztására. Interaktív módon járjuk körbe a témákat elősegítve ezzel az eszmecserét és a vélemények formálását. A közös tevékenységek segítségével elmélyítjük tudásunkat, fejlesztjük a készségeinket.
A foglalkozást vezeti Dr. Naderi Szima biológus, etológus, coach, az emberi viselkedés ősi mozgatórugóinak szakértője. Korábban a kutyák és az emberek közötti kapcsolatot és együttműködést tanulmányozta, jelenleg az emberi kapcsolatok megjavítását tartja a legfőbb küldetésének. A család és más kisebb csoportok dinamikájának megismerése hajtja. A kritikus pontok felismerése révén jut el a harmonikus működés visszaállításáig, ez motiválja a munkájában. Kapcsolati coachként már több, mint száz embernek segített a vágyott céljai elérésében.
Az Ezüsthegyi Könyvtár által szervezett 5 alkalmas workshop-sorozat betekintést enged a humánetológiát is felhasználó coaching eszköztárába.
A programsorozat témái:
Első alkalom: A gyerekkori és felnőttkori kötődési mintáinkat vizsgáljuk meg. Az anya és a kisgyerek közötti kötődés minősége, típusa és annak hosszú távú hatásai évtizedek óta részletesen kutatott terület. A gyerekével empatikus, annak igényeit felismerő és azokhoz érzékenyen igazodó magabiztos anya óvja a kicsit a veszélyektől, ugyanakkor nem köti magához, hanem hagyja gyermekét, hogy megismerje a környezetét, távolról is biztonságos teret nyújtva neki. A gyerek így kielégítheti a kíváncsiságát anélkül, hogy nagyobb veszélynek tenné ki magát, miközben anyja biztonságos bázisként van jelen, aki veszély vagy fájdalom esetén védelmet és megnyugvást nyújt. Ez a korai biztonságos kötődés a gyermek későbbi kapcsolataiban is megnyilvánulhat. Ha azonban a kisgyerek a gondozójához nem biztonságosan kötődik (elkerülő, szorongó vagy ambivalens), gyakran ezek a mintázatok megjelennek a felnőttkori kapcsolatokban is. Ezeket a mélyen rögzült viselkedési mintáinkat vesszük célba, és a játékos gyakorlatok segítségével jutunk el azok felismeréséig. Meghatározzuk az elérni kívánt új viselkedésformát, és megtesszük az első lépéseket az eléréséhez. A program ízelítőül szolgál a téma iránt érdeklődők számára.
További információk itt.
Második alkalom: A párkapcsolati dinamikáinkkal foglalkozunk. Rátekintünk a gyerekkori sérülésekre és a családból hozott mintákra, amik a tudatunk mélyéből ezeket irányítják, sokszor észrevétlenül. Ha azonban rajtakapjuk magunkat ezeken a visszatérő, sokszor ismétlődő mintázatokon, és megtaláljuk a magyarázatot rájuk, megtettük az első lépést ahhoz, hogy megváltoztathassuk őket. Ezeket is játékos gyakorlatok segítenek hozzá minket.
Harmadik alkalom: A téma a női szerepeink lesznek. A női lét szentsége és a női önértékelés visszaszerzésének lehetőségei kerülnek terítékre a drámajáték módszerének segítségével.
Negyedik alkalom: A kapcsolatainkat jellemző versengés és együttműködés kerül terítékre. A csoportban kialakult rangsor, a „csípésrend”, az ezt szolgáló agresszió és alárendelődés, valamint az együttműködés, mint érvényesülési eszköze lesz a témánk.
Ötödik alkalom: A szülők és a gyerekek közötti konfliktusok etológiai okait tárja fel, melyek törvényszerűségeit felismerve, könnyebben tudjuk majd kezelni azokat.
Alkotó-fejlesztő meseterápiás foglalkozássorozat
A meseterápia a mesék tudatos használatát jelenti, az életút mesékkel való kísérését a fogantatástól a halál pillanatáig. Az alkotó-fejlesztő meseterápiás foglalkozássorozat célja, a közösségi élmény szerzése, valamint, hogy a résztvevők a foglalkozás során megtapasztalják, hogy a mesék milyen pozitív hatással tudnak lenni az életükre. Minden alkalommal egy új mese kerül majd a középpontba, amely valamilyen formában megmutatja, hogyan juthatunk túl a nehézségeken. E köré lesz felépítve a foglalkozás. Középpontban az élőszavas mesemondás áll, a mesét követő feladatok pedig a választott meséhez kapcsolódnak.
A meseértelmezés helyett rejtvényként, titokként, iránytűként, tükörként, vagyis egyfajta csatornaként tekintünk a mesékre. A mesehősök megmutatják nekünk, hogyan élhetünk szebb, jobb, nemesebb, igazabb életet. A meséken keresztül pedig fontos információkhoz juthatunk önmagunk és a világ működéséről, közelebb kerülhetünk az életfeladatainkhoz, megérthetjük a bennünk zajló érzéseket, gondolatokat. Megmutatjuk a résztvevőknek, hogy a mesék nem csak a gyermekeknek valók, hiszen a mese nem más, mint emberi tapasztalatok sűrítménye és ezek a tapasztalatok több száz éve benne vannak ezekben a történetekben, tanításaik pedig a mai napig megállják a helyüket. Cél, hogy a foglalkozás után olyan útravalót tudjanak magukkal vinni a résztvevők, amik segítségükre lehet majd akár egy nehezebb életszakaszban is.
A foglalkozást vezeti Fekete Tímea alkotó-fejlesztő meseterápiás foglalkozásvezető, coach. Az előadó a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Vitéz János Kar szociálpedagógia szakon szerezett diplomát. Pszichológia asszisztens végzettség megszerzése után mélyült el Boldizsár Ildikó meseterapeuta módszereiben és vált okleveles alkotó-fejlesztő meseterápiás foglalkozásvezetővé. Eszköztárát bővítendő elvégzett egy Life Coach tanfolyamot is, azért, hogy minél célravezetőbb kérdésekkel tudjon segíteni a hozzá fordulóknak. Békásmegyeren rendszeresen tart mesefoglalkozásokat, illetve mesefoglalkozásra épülő coaching üléseket.
A programsorozat első alkalmának témája: Évindító mesefoglalkozás – Pozitív évkezdés a mesék segítségével. Az évindító mesefoglalkozás célja, hogy pozitív nézőpontból tekintsünk az előttünk álló évre, ehhez hívjuk segítségül a meséket. Hiszen a boldog élet elengedhetetlen része, hogy képesek legyünk meglátni a dolgok jó oldalát. A mesefoglalkozás után mindenki magával vihet egy szeletet a történetből, amit a hétköznapok során bármikor elővehet a zsebéből, ha éppen egy kis pozitív szemléletre van szüksége.
Mindkét programsorozat helyszíne:
Ezüsthegyi Könyvtár, 1038 Budapest, Ezüsthegy u. 16. (bejárat a Rózsadomb utca felől).
Mindkét programsorozat időpontjai:
2025. január 14., február 4., március 4., április 8., május 6.
Az önismereti workshop 17.00-től 18.00 óráig tart, az alkotó-fejlesztő meseterápiás foglalkozás 18.30-20.00 óra között. A rendezvények időpontjában a hagyományos könyvtári szolgáltatás nem elérhető.
A programokon a részvétel ingyenes, de minden egyes alkalomra regisztrációt kérünk az Ezüsthegyi Könyvtár e-mail címén: platanf@kszki.obuda.hu