A digitalizáció hatásai gyermekeinkre: van remény?

Hírek
Közzétéve:

A 2024-es év gyermekvédelmi „slágertémája” kétségkívül az online biztonság és a digitális világ gyermekek fejlődésére gyakorolt hatásának feltérképezése volt. A harmadik kerületi Gyermekvédelmi Programban az év során több alkalommal is foglalkoztunk ezzel a kérdéskörrel, de egy ELTE-s kutatás kapcsán decemberre az országos sajtó is reflektorfénybe állította ezt a témát.

Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat és a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány 2020 óta dolgozik közösen a harmadik kerületi gyermekvédelmi rendszer megerősítésén és hatékonyabbá tételén, és a közös munka során az elmúlt hónapokban egyre több alkalommal kerültek terítékre a digitalizáció kapcsán felmerülő kérdések. A mindenki számára szinte automatikusan elérhető internet és a rengetegféle „képernyő” ugyanis számtalan olyan kihívással szembesíti a szülőket és a szakembereket, amelyekre nemcsak, hogy nem gondolt senki mondjuk húsz évvel ezelőtt, de ebből fakadóan még csak a korábbi nemzedékek sem tudják átadni tapasztalataikat utódaiknak.

Márpedig a mostani, a legtöbb érintett számára igencsak információhiányos helyzet igen komoly veszélyekkel jár: egy – a gyerekek koronavírussal összefüggésben jelentősen megemelkedett eszközhasználatát vizsgáló – kutatás súlyos beszédértési zavarokra, az agy bizonyos területein kialakuló alulfejlettségre, mi több, a virtuális autizmusként hivatkozott jelenségre figyelmeztet mindenkit, aki hajlandó meghallani. Márpedig „ha nincs nyelv, nincs kommunikáció”, mondja a kutató, aki arra is felhívja a figyelmeztet, hogy a fejlődési szakaszok kihagyása, átugrása nem csupán egyéni, de társadalmi szinten is gondokat okozhat a nem is olyan távoli jövőben.

Pontosan ez vezetett minket arra, hogy 2024-ben elkészítsük azt a digitális nevelés kulcskérdéseit taglaló kisokost, amelyet idén szeptembertől már minden babát váró harmadik kerületi család kézhez kap. Hasonlóképpen a digitális világgal kapcsolatos tájékoztatást szolgálták az Óbuda Újságban az iskolai eszközhasználat szabályozásával, illetve a „karácsonyi kütyüzéssel” kapcsolatban megjelent cikkek. Személyes rendezvényeinken szintén nagy hangsúlyt fektettünk az online tér gyermekvédelmi szempontból történő vizsgálatára: a Hintalovon Alapítvány gyermeknapi– és adventi kitelepülésén is foglalkozott a kérdéskörrel, mint ahogy több, konkrétan ezzel a témával foglalkozó előadást, lakossági fórumot, sőt, rendhagyó szülői értekezletet is szerveztünk.

A fentiek jól szemléltetik, hogy – ha sokan még csak most kapják is fel a fejüket rá – mennyire fontos témáról van szó. És bár a harmadik kerület előrébb jár az ezzel kapcsolatos információ-átadásban, azért nem pihenünk a babérjainkon: 2025-ben innen folytatjuk! Addig pedig mi is azt tudjuk tanácsolni, amit a Hintalovon Alapítvány pszichológusa úgy fogalmazott meg a digitália és a karácsony összefüggéseit vizsgáló, Óbuda Újságban megjelent cikkében: a digitális világot nem szabad démonizálni, hiszen már az életünk része, egyben a gyerekeink jövője. Jobban tesszük, ha megtanuljuk, mekkora dózisban, mikor és mire használható valójában. Hozzuk egyensúlyba online és offline létünket, mutassunk jó példát – és akkor az aggodalom helyét átveheti a bizakodás.

Együttműködésünk a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvánnyal.

Az alapítvány NEMECSEK Programja.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság