A frontvonalban Semmelweis korában és ma – Július 1. a magyar egészségügy napja

Hírek
Közzétéve:

Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat, hagyományainkhoz híven, a magyar egészségügy napja alkalmából az idei esztendőben is díjakkal, dicséretekkel, oklevelekkel ismerte el a kerületünk egészségügyi ellátásában kiemelkedő elhivatottsággal dolgozó kollégák munkáját.

De több ez, mint hazai ünnepnap, hiszen ma a világ egyetlen pontján sem szerezhet senki úgy egészségügyi végzettséget, hogy ne találkozna Semmelweis Ignác Fülöp nevével. Tudjuk, ez nem mindig volt így. Amikor felidézzük Semmelweis életművét, meg kell emlékezünk arról a heroikus küzdelemről is, amelyet az őt meg nem értő, sőt kifejezetten ellenséges környezetével kellett vívnia.

Túlzás nélkül mondhatjuk, Semmelweis felfedezésért odaadta egész életét, amely 1865-ben Döbling elmegyógyintézetében ért véget. Halálának körülményeiről a mai napig tudományos viták folynak, de amit biztosan tudunk: miután ápolói brutálisan bántalmazták, lassú lefolyású csontvelőgyulladás okozta szepszisben halt meg, abban a betegségben tehát, amelynek kórlényegét felismerte és leírta.

Semmelweis életműve azonban ma már mindannyiunk, az egész emberiség közös kincse. A gyermekágyi lázzal kapcsolatos felfedezését és annak első publikációit az UNESCO 2013-ban a világemlékezet részévé is nyilvánította. A világemlékezet program célja – akárcsak a világörökségé –, hogy egyetemes értékkel bíró, ritka és veszélyeztetett dokumentumokat megőrizzen és megismertessen.

És hogy a fertőtlenítő kézmosásnak mekkora szerepe van egy-egy fertőzés terjedésének megfékezésében, arról senkit sem kell meggyőzni a mögöttünk álló másfél év után. Ahogyan arról sem, hogy mit jelent ma dolgozni a frontvonalban, azaz a veszélyhelyzetben, a világjárvány idején kitartani. A magyar egészségügy napja alkalmából köszönjük minden, a gyógyításban dolgozó helytállását, elhivatottságát, bátorságát.

 

 

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság