“A múltban közösen átélt események és az ismétlődő közös ünnepek adnak tartást és jövőt a helyi közösségnek. Kisebb településeken, ahol a mindennapok eseményei jobban szem előtt vannak, a kapcsolatok is a maguk természetességével alakulnak. De Óbudán, ebben a 130 ezer főt számláló városrészben sem adtuk fel annak reményét, hogy az itt élőket, a helyi lakóközösségek tagjait közelebb hozzuk egymáshoz, és a saját életüket is befolyásoló ügyek alakításához. Ebben a munkában nagy segítséget jelentenek azok a civil szervezetek, amelyek már hosszú ideje jelen vannak a kerület életében”- kezdte ünnepi beszédét Bús Balázs polgármester a Keve utcában. Hozzátette: illendő, hogy az év 365 napjából legyen egy, amely csak róluk, illetve az óbudaiakról szól.
Bús Balázs a megnyitón hangsúlyozta: bár az esemény már hagyomány a kerületben, idén különös ízt kölcsönöz neki az, hogy éppen az önkormányzati választási kampány időszakára esik, így nem mehet el szó nélkül amellett, hogy a kampányban méltatlan támadás érte a civileket. “Amikor valódi civileket kértem fel arra, hogy induljanak képviselő-jelöltként, olyanok zúdítanak rájuk össztüzet, akik máshoz sem értenek, mint hogy hogyan alakítsanak új pártot, hogyan szerezzenek pozíciókat”- magyarázta a polgármester.
A beszéd után átadták a Balázs Lajosról elnevezett Óbudai Civil Díjat. Az elismerést az önkormányzat képviselő-testületének döntése alapján a Wysocki Légió Hagyományőrző Egyesület kapta. Az egyesület 1998 óta ápolja és eleveníti fel a hazánk területén, a magyar ügyért harcoló, illetve itt menedéket találó lengyel katonák emlékét, több korszakot is megjelenítve. A csapat korhű ruházattal és felszerelésekkel rendelkezik, vezényleti nyelvük a lengyel. A minden más szervezettől független egyesület a lengyelség és a magyarság közös történelmét, kultúráját, hagyományait és több mint ezer éves barátságát őrzi és ápolja. A légió jelenlegi létszáma 25 fő és évente kb. 50 rendezvényen vesznek részt.
A Keve utcai helyszínen a további programoknak az adott keretet, hogy 90. születésnapján ünnepelte az utcában a Dr. Béres József Általános Iskola. Az alkalomból szeretettel látták az intézmény volt és jelenlegi tanítóit, diákjait.
A napsütéses szombati napon a már hagyományos helyszíneken is lehetett az óbudai civil szervezetekkel és közösségekkel találkozni: a Mészkő parkban főzőversenyt és eb szépségversenyt, Békásmegyer-Ófaluban pedig hagyományőrző műsorokat szerveztek.
Az idei Óbudai Pikniken új helyszínen is várták az érdeklődőket: a Nagyszombat és Kecske utca sarkán található hangulatos játszótéren hotdog és fagylalt várta a kicsiket és nagyokat, gyerekeknek szóló előadásokkal, valamint retro játékokkal készültek a szervezők. A közelbe költözött ugyanis a Kolosy térről a Civil Ház, amelynek évadnyitóján Varga Mihály pénzügyminiszter, Óbuda országgyűlési képviselője, valamint Bús Balázs polgármester is részt vett.
“A dolgok állandó mozgásában van valamiféle szükségszerűség, és ez most a Kolosy téren évekig bejáratottan működő Civil Házat is elérte. A működését ott tehát befejezte, ami kétségtelenül adna némi teret a nosztalgiázásnak, én azonban az ókori filozófus, Lao-ce intelmét ajánlanám a figyelmükbe, amely így szól: “Ne a változástól, az állandóságtól félj!” A Civil Ház Végvár utcába költözésével ugyanis valami új veszi kezdetét, ami a kicsik számára a játszótér közelsége miatt kifejezetten izgalmasnak ígérkezik.”- mondta az évadnyitón a polgármester.
Emellett idén sem maradhatott el a szüreti felvonulás a Vörösvári úton. A fúvós zenekarral kísért feldíszített lovaskocsi több helyen megállt és borkóstolóval várta a résztvevőket. A programot hagyományosan a Német Nemzetiségi Önkormányzat, a Braunhaxler Egyesület és az Óbuda-Hegyvidéki Szentháromság Plébánia szervezte.