„A festő ne ismételje azt, amit már megoldott, ne utánozza önmagát, keresse az újat, a számára még ismeretlent.” – Barcsay Jenő

Hírek
Közzétéve:

Barcsay Jenő Kossuth-díjas festő, grafikus, művészpedagógus 1900. január 14-én született. A jubileumi emlékévben nem csupán emléktáblával tisztelgünk a csillaghegyi fürdőparadicsomban található alkotása előtt, hanem felidézzük, mi mindent köszönhet neki a magyar és a nemzetközi képzőművészet.

Hiszen a ránk hagyott – talán egyik legismertebb művét – a Művészeti anatómia impozáns atlaszát 15 nyelvre fordították le. A tudományos alaposságú szakkönyv önálló művészeti értékű rajzaival évtizedek óta nélkülözhetetlen kézikönyve hazánkban és világszerte a képzőművészeti oktatásnak.

Barcsay maga is elhivatott művészpedagógus volt, hiszen a Képzőművészeti Egyetem tanáraként alkotó generációkon át – köztük azóta szintén világhírűvé vált – tanítványai tehették magukévá művészi és etikai ars poeticáját. A műveiben a forma és a tartalom egyedi, különleges kapcsolata a kortársakat és az utánuk jövőket, művészeket és műkedvelőket kétségkívül magával ragadja.

Barcsay műveiben mindig reflektál az őt körülvevő társadalmi és történelmi környezetre, annak változásaira érzékenyen válaszolt. Ahogyan a fenti idézet is tanúságot tesz róla: „A festő ne ismételje azt, amit már megoldott…”

Szellemi öröksége ma is köztünk él. Így a Barcsay-díjjal évről-évre azokat a fiatal képzőművészek alkotómunkáját ismerik el, akik méltóképpen őrzik és viszik tovább ezeket az értékeket.

Így Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat számára kiemelt megtiszteltetés, hogy Barcsay Jenő védettséget élvező, jó állapotban megmaradt, kiemelkedő értékű alkotása, a két falat borító absztrakt mozaik a harmadik kerületi csillaghegyi uszodakomplexum különleges kincse. Az itt élők és az idelátogató fürdőzni vágyók naponta gyönyörködhetnek, ahogyan a nonfiguratív, lüktető ritmust és pazar színeket hordozó mű életre kel előttük.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság