Halad Esterházy Péter egykori otthonának alkotóházzá alakítása, felújítása, s a tervek szerint pályázat útján lehet majd 1-1 hónapot eltölteni az alkotóknak az Emőd utcai házban – az elképzelésekről, tervekről Vámos Miklós író, az otthon sorsát egyengető alapítvány kuratóriumi tagja számolt be, Esterházy Péter 75. születésnapja alkalmából a Magvető Caféban.
„Esterházy Péter ma 75 éves lenne, de nem is tudom ezt feltételes módban mondani, mert amíg a könyvespolcon vannak a könyvei, a fejünkben a mondatai, addig ő lesz 85 és 100 is” – fogalmazott köszöntőjében barátjáról és kilenc évvel ezelőtt elhunyt kollégájáról Dragomán György író. Felidézte: egy évvel ezelőtt Esterházy Péter Emőd utcai otthonának kertjében állt, s akkor már „eltelt egy nagyregénnyi idő, amióta elment, de remélhetőleg csak egy kis regénnyi idő telik el”, mire az egykori otthonból alkotóház lesz.
Esterházy Péter április 14-én töltötte volna be 75. évét, ebből az alkalomból árult el részleteket az alkotóházzá alakítás helyzetéről az ezt koordináló alapítvány, a Magyar Irodalom Barátainak Alkotóháza (MIBA) – a kuratóriumi tag Dragomán György mellett – Vámos Miklós elnök. A meghívottak között természetesen ott volt a kuratórium többi tagja is: Kemény Zsófi költő, Kemény Vagyim, az Óbudai Anziksz főszerkesztője és az Esernyős Óbudai Kulturális és Sport Nonprofit Kft. megbízott vezetője, valamint Kolosi Beáta, a Líra Könyv Zrt. vezérigazgatója. Daniel Kehlmann német író nem tudott eleget tenni a meghívásnak.
Szűk egy évvel ezelőtt Önkormányzatunk nem mindennapi vállalást tett: dr. Kiss László polgármester jelentette be, hogy nem vár mostoha sors egyik legnagyobb magyar írónk, Esterházy Péter lakóházára, Önkormányzatunk inkább megvásárolja azt. A tavalyi év végén döntöttek a képviselők arról, hogy az ingatlant Önkormányzatunk térítésmentesen átadja használatba a MIBA részére, hogy kialakíthassák a méltó szellemi műhelyet, s azóta a munkák meg is kezdődtek.
Vámos Miklós elmondta: ha lassan is, de zajlik a ház felújítása, de például a tetőhöz muszáj hozzányúlni, ami a költségeket alaposan megterheli. Jelenleg két fürdőszoba van az ingatlanban, ahol így a tervek szerint egyszerre két lakó tartózkodhatna, egy-egy hónapnyi időt. Pályázat útján választanák ki a vendégeket, s az alapítvány szeretné, ha azok elsősorban külföldi műfordítók, külföldi alkotók közül kerülnének ki. A legkorábban idén ősszel lehetne megnyitni Vámos Miklós szerint.
Az emelet volna a lakótér, míg a ház földszintje irodalmi rendezvényeknek adna otthont, író-olvasó találkozóknak, könyvbemutatóknak – mint kiderült, az egyik kiadó már jelentkezett is a lehetőségre. Vámos Miklós számos támogatónak mondott köszönetet, akik az elmúlt évben így vagy úgy, de segítették az alkotóház sorsát: így többek között Önkormányzatunknak, a Kossuth-díjas Visky Andrásnak, a felújítást végző Market Építő Zrt.-nek, Szabó Levente építésznek, aki műegyetemi diákjait bízta meg, készítsenek variációkat az átalakításra.
„Amint kialakul, nagyon szépen fog működni ” – fogalmazott Dragomán György, említette Thomas Mann vagy Balzac egykori otthonának alkotóházzá alakulását. Kiváló példák tehát akadnak; egy távoli elképzelés az is, hogy egyszer magyar írók is lakhassanak ott, tapasztalhassák Eszterházy otthonának erejét, lássák a helyet, „ahol annyi nagyon fontos szöveg született“. Azt szeretnék, ha a lehető legtöbb embernek adna élményt ez a különleges hely.
A munkálatok jelenlegi költségvetése olyan 50 millió forint körül lenne, amit az alapítvány kénytelen adományokból összegyűjteni. Mint Vámos Miklós mondta, amíg még nincs az épületnek lakója, addig vállalja ő, hogy például „kihúzza a kukát“, de szükségük lenne majd egy állandó gondnokra. Kertész már van.