A főváros 1873-as egyesítésének emlékére Budapest akkori vezetése 1878 és 1882 között határkövek sorát állította fel. A harmadik kerületi, aranyhegyi, a Határkő és a Jutas utca sarkán álló – amely korábban súlyos kárt szenvedett, és amelyet most helyreállítottunk – a 123. a sorban.
„2023-ban, Pest, Buda és Óbuda egyesítésének százötvenedik évfordulójára készülünk, a helyi megemlékezések egyik szép, szimbolikus helyszíne lehet ez a határkő – mondta Kemény Vagyim, az Óbudai Anziksz főszerkesztője. – Hiszen helyi történelmünk része, idetartozásunk jelképe.”
Az itt élők nagy örömmel fogadták, hogy a határkövet sikerült helyreállítani. Ahogyan az egyik, környéken lakó fogalmazott: „A pogánytorony és a közeli kistemplom mellett ez képvisel közösségi emléket itt, Aranyhegyen, így számunkra érték.”
Nem csupán a határkő körüli szalagok lebontásának alkalmából találkoztunk, beszélgetésre is hívtuk a környéken élő lakosokat. Helyi ügyekről, aktualitásokról kérdeztük a véleményüket, ezek között esett szó arról, hogy a helyreállított határkő, azaz a Határkő és Jutas utca veszélyes kereszteződésében a további balesetek megelőzése, a forgalom csillapítása komoly kívánalom. Ennek egyik első lépése lehet a már az önkormányzat által kihelyezett fényvisszaverő csík a határkő körül.
Kemény Vagyim, aki tanácsadóként is dolgozik a polgármesteri hivatalban, javasolta, hogy a párbeszéd folytatódjon, egyik formája lehetne például egy kerekasztal-beszélgetés a közeljövőben, amelyen a lakosok mellett többek között szakértők vennének részt, egy-egy kérdésre pontos választ adva, illetve közös megoldásokat keresve.
Önkormányzatunk immár második éve tartó közösségi költségvetés programja szintén kiváló fóruma lehet, hogy a helyiek kiálljanak egy-egy fontos ügy, fejlesztés mellett.
Kemény Vagyim, az Óbudai Anziksz kulturális magazin főszerkesztője
Budapest egykori határát jelzi
„A helyi megemlékezések egyik szép, szimbolikus helyszíne lehet ez a határkő”
Fehér fényvisszaverő csík segíti az erre közlekedőket