A Duna Védelmi Nemzetközi Bizottság kezdeményezésére a Duna Védelmi Egyezmény aláírásának tizedik évfordulója alkalmából tizenhárom Duna menti ország tizenhét éve június 29-én rendezte meg az első nemzetközi Duna-napot. Azóta számos helyen ünneplik ezen a napon Európa nagy folyóját a Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig.
Itt, a harmadik kerületben is fontosnak tartjuk ezt a napot, hiszen nemcsak városrészünk történelemét formálta, hanem ma is mindennapjaink fontos része, megőrzendő kincse. Ennek felelősségét átérezve a nemzetközi összefogással tervezett projektek mellett Óbuda-Békásmegyer lakói önkéntes munkával rendszeresen tesznek a Duna és partja tisztán tartásáért. Legutóbb az Estée Lauder Ker. Kft. által forgalmazott La Mer márka munkatársai és több római-parti civil szervezet közös akciójuk során a Duna-part egy hosszabb szakaszát tisztították meg közösen.
Jó néhány harmadik kerületi közösségnek, civil szervezetnek tartozunk köszönettel, amelyek évről évre elhivatottan és kitartóan dolgoznak azon, hogy a Duna-part tisztább, biztonságosabb és szebb legyen, a fővárosban és a kerületben élők pedig minél több információhoz jutva maguk is tudatosabban vigyázhassanak a vízpartra és magára a Dunára is.
A Duna szépségével sokféle művészeti ág képviselőjét is megihlette az évszázadok során. Kulturális magazinunk, az Óbudai Anziksz következő számában szintén számos írást szentel szeretett folyónknak, igyekezve minél több szempontból bemutatva a kapcsolatunkat vele. A nyári lapszámban cikket olvashatunk többek között Horváth Péter tollából az óbudai vízimalmok történetéről. Kolozsi Ádám a hajógyári üresen álló épületekről mesél majd, Legát Tibor a dunai hajózásról és vízi közlekedésről. Megyeri Sára a part menti gasztronómiai élményekről ír. Vámos Miklós pedig interjút adott az Anziksznak a Római-parti életről és Dunapest című regényéről.