A karácsony különleges alkalom arra, hogy együtt legyen a család. Az ünnepi hangulat, a közös készülődés, az együtt díszített karácsonyfa vagy a meghitt beszélgetések a gyertyafény mellett mind olyan élmények, amelyek életre szóló emléket jelentenek. Ezért is fontos tudatosan megteremteni azokat a helyzeteket, amelyekben egymásra tudunk figyelni, ahelyett, hogy elvesznénk az online világban.
Felelősségteljes ajándékozás
Ma már sok gyerek telefont, tabletet kér karácsonyra. Ha a szülők úgy döntenek, hogy a fa alá kerül a vágyott „kütyü”, akkor az ezzel járó következményekre is tudatosan fel kell készülnie az egész családnak. Nem csak az eszköz kiválasztására érdemes nagy gondot fordítani, hanem arra is, hogy a használata során felmerülő kérdésekre már az első pillanattól olyan válaszokat tudjunk adni, amelyek a gyerekünk érdekeit szem előtt tartják. Az előre lefektetett digitális házirend és családi keretrendszer sok későbbi konfliktust megelőzhet, és segít minket abban, hogy a gyerekek valóban biztonságban és jól legyenek az online térben is. Nagyon fontos az is, hogy a szabályokat közösen, a gyerekeket is bevonva határozzuk meg, együtt gondolkodjunk erről, hozzunk kompromisszumokat.
Az online biztonság egyetlen lépésben nem megvalósítható, folyamatos figyelmünket igényli. De tudatos viselkedéssel elérhetjük, hogy a kockázatokat csökkenteni tudjuk. Ne feledjük, nem csupán a technológia fejlődik folyamatosan, de – életkorukból kifolyólag – a gyerekek is állandóan változnak, ezáltal mindig újabb és újabb felületeken, applikációkon lesznek jelen. Ez sajnos gyakran újabb veszélyforrásokat is jelent.
Hasznos, ha tisztában vagyunk azzal, hogy milyen biztonsági beállításokat, szűrőket tudunk beállítani az eszközön, de érdemes tovább is mennünk. Hiszen még ennél is sokkal lényegesebb, hogy a gyerekeknek megtanítsuk, hogyan ismerjék fel és kezeljék, ha koruknak nem megfelelő tartalommal találkoznak, vagy online bántalmazást tapasztalnak. Nem támaszkodhatunk kizárólag a szűrőprogramokra, ha a gyerekek védelméről van szó. Elengedhetetlen, hogy rendszeresen beszélgessünk velük az online világról, arról, hogy mit csinálnak az interneten. Ezzel is hozzájárulunk ahhoz a bizalmi kapcsolathoz, ami segít abban, hogy baj esetén merjenek hozzánk fordulni.
A minőségi idő fontossága
Természetesen nem csak karácsonykor fontos az, hogy úgy töltsünk együtt időt a gyerekekkel, hogy azt érezhessék: ők vannak a középpontban, azzal foglalkozunk, ami nekik jó, élvezhetik szüleik teljes figyelmét és feléjük fordulását. Ezek a közösen töltött órák számukra is életre szóló élményt jelentenek. Ráadásul ezzel is olyan időszakokat, tevékenységeket iktathatunk be, amikor kicsit kiszabadulunk az online térből és megpróbálhatjuk azt egyensúlyba hozni az offline világgal.
Tegyük fel magunknak a kérdést, hogy mi érdekli a gyerekünket, mit csinál szívesen, mi az, amiről szívesen beszélget vagy amivel szívesen játszik? Vegyük figyelembe, hogy ebben nagy különbségek lehetnek a gyerekek között. Ez fakadhat az életkorukból, hiszen mi is nagyon máshogy viszonyulunk egy óvodáskorú vagy egy már középiskolás lurkóhoz, de akár a temperamentumokból, személyiségükből is. Ami biztos: minden gyereknek ugyanolyan fontos az, hogy tudja, szülei szeretik és figyelnek rá. Márpedig a személyre szabott, rendszeres minőségi idővel ezt is üzenjük a gyerekeknek.
A saját digitális szokásaink felülvizsgálata
Ezen a ponton érdemes átgondolni a saját eszközhasználatunkat is. Mennyire tudjuk mi félretenni a telefont, kikapcsolni a tévét és lenémítani az értesítéseket, amikor a családdal töltünk időt? A közös étkezésekkor, elalvás előtt, játékidőben meg tudjuk-e állni, hogy időnként rápillantsunk a telefonunkra? Amikor a gyerekünk mutatni szeretne nekünk valamit, akkor valóban odanézünk-e, foglalkozunk-e azzal, ami számára fontos?
Ezek a kérdések azért olyan lényegesek, mert minden, amit és ahogy teszünk, mintát ad a gyerekeknek. Tehát ezen alkalmakkor példát (is) mutatunk nekik azzal, ahogy mi viszonyulunk ezekhez az eszközökhöz. A családban meghozott keretrendszer ránk, szülőkre is vonatkozzon, vegyünk komolyan mi is, ne csupán a gyerekekre legyenek érvényesek a regulák. Ha az a szabály, hogy vacsora közben nem lehet telefon az étkezőasztal közelében, akkor mi se nyomkodjuk.
Ha pedig úgy érezzük, hogy már “elvesztettük a kontrollt” a gyerekünk digitális szokásai felett, ne essünk pánikba: sosem késő újradefiniálni a szabályokat. S ha erre van szükség, mindenképpen vonjuk be ebbe a folyamatba a gyerekeket is, segítsünk nekik megérteni, hogy miért tartjuk fontosnak a digitális eszközök használatának szabályozását.
A fentiekkel együtt is fontos azonban, hogy ne felejtsük el: az okoseszközök nem csak rossz dolgokra használhatóak. A digitális világ már az életünk része, a gyerekeink jövője. Felnőttként a mi feladatunk, hogy a veszélyektől, kockázatokból megóvjuk őket, de abban is támogatnunk kell őket, hogy a koruknak és érdeklődésüknek megfelelő digitális tartalmakat biztonságosan tudják használni. Ha már nagyobb gyerekekről van szó, kapcsolódhassanak a kortársaikkal és a szabadidejükben legyen lehetőségük a hobbijuknak hódolni. A karácsonyi időszak abban is segíthet bennünket, hogy jobban megismerjük gyermekünk online szokásait, azt, hogy milyen alkalmazásokat használ, kiket követ, milyen zenét hallgat, mivel játszik a neten. Legyünk nyitottak, érdeklődjünk és talán mi is tanulunk valami újat az ünnepek alatt!
Rosta Ágnes, pszichológus, a Hintalovon Alapítvány NEMECSEK Programjának szakmai munkatársa
A fenti cikk megegyezik az Óbuda Újság XXX. évfolyam, 25. számában megjelent írással.