Nagy kihívás a gyerekeinket felkészíteni az online világ veszélyeire, kockázataira. De ahogy a valós világban is minden tőlünk telhetőt megteszünk azért, hogy biztonságban legyenek a gyerekek, úgy érdemes ugyanerre a digitális világra vonatkozóan is odafigyelni. Ez egy új terület, ami talán a mi gyerekkorunkban még teljesen ismeretlen volt, ugyanakkor olyan gyorsan és dinamikusan változik, hogy ez ma már a gyerekvédelem egy jelentős kérdése.
Az alábbiakban felsorolunk néhány fontos szempontot, amik segíthetnek abban, hogy megvédjük a gyerekünket az internetes világ kockázataitól:
Beszélgetés – soha véget nem érő, folyamatos kommunikáció a családon belül arról, hogy ki, mit csinál az interneten, az online tér veszélyeiről, arról, hogy kihez fordulhatnak, ha bajba kerülnek, mik a kockázatok, illetve hogy nem minden igaz, amit az interneten olvasunk vagy látunk.
Bizalom kiépítése – fontos, hogy a gyerekünk merjen hozzánk fordulni, ha bántalmazzák, vagy bajba került az interneten. A bizalmi kapcsolathoz a rendszeres párbeszéd és az önképzésünk is hozzájárul.
Önmagunk képzése – ha mi is tisztában vagyunk a potenciális veszélyekkel, ismerjük azokat az applikációkat, oldalakat, amiket a gyerekek használnak, akkor nagyobb valószínűséggel tudjuk megóvni őket is. Ebben kérhetünk segítséget, ha úgy érezzük, hogy nem boldogulunk egyedül. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság kiadványai, tudástára és útmutatói hasznosak, ha többet szeretnénk megtudni a digitális világról.
Ha elakadtunk valamiben, ha érdeklődünk egy technikai újdonság iránt, bátran kérdezzük meg a gyerekünket is, hiszen neki ez természetesen tudás, amiről általában szívesen beszélget. Ez a tudásmegosztás a bizalom kiépülését is támogatja.
Szabályok felállítása – legyen családi szabályrendszerünk, amit írásban is rögzíthetünk (például digitális házirend). Ez tartalmazhatja a gyerek számára a képernyő előtt töltött idő korlátozását és azt is, hogy ki, hogyan viselkedhet, kommunikálhat az interneten, milyen oldalakat nem látogathat. A szabályok nem csak a gyerekekre, de a felnőttekre is vonatkoznak, így a szülők felé is megfogalmazhatunk elvárásokat. A megállapodás legyen közös, a gyereket is vonjuk be az elkészítésébe.
Adatvédelmi beállítások – kérjük meg gyerekünket, hogy ne osszon meg személyes adatokat (telefonszám, lakcím), képeket, bizalmas információkat idegenekkel az interneten, rendszeresen változtassuk meg jelszavainkat és ne használjuk ugyanazt a jelszót minden fiókhoz. Ahol lehet, használjunk többfaktoros hitelesítést.
Szűrőprogramok, szülői felügyelet hatékony alkalmazása – minden szülői odafigyelés csökkenti az online kockázatok veszélyét, melyek adott esetben a legártatlanabb gyereket is megtalálhatják. Ebben lehet segítségünkre számos szülői felügyeleti program és beállítási lehetőség, amely Android és Apple készülékeken is elérhető (pl. Családi megosztás, Google Family Links). A beállítások pontos lépései itt találhatóak. A szoftverekről készült összehasonlító lista szintén megtalálható a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság oldalán.
Reméljük, hogy a fenti néhány szempont, valamint az ajánlott források, további anyagaink segíteni tudnak abban, hogy megtegyük azokat a lépéseket, amikkel nagyobb biztonságban tudhatjuk a gyerekeket a digitális világban is.
Tartsuk szem előtt, hogy a gyerekek biztonsága, védelme egy olyan folyamat, aminek soha nincs vége. Folyamatosan tehetünk ezért! Szabad hibázni a gyereknek és a felnőttnek is, de lényeges, hogy ha hibáztunk, közösen tanuljunk belőle.
Kihez fordulhatunk?
Rosta Ágnes
pszichológus
a Hintalovon Alapítvány NEMECSEK Programjának szakmai munkatársa
Október 2-án, az Esernyősben megrendezendő Digitális gyermekkor – az iskolai mobilkorlátozás tükrében című esemény.
Együttműködésünk a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvánnyal.
Az alapítvány NEMECSEK Programja.