Várhatóan a jövő héten elindul a munkavégzés a három, önkormányzati tulajdonú lakásban, amit preventív áldozatsegítő jelleggel fog a harmadik kerület használni a jövőben. A projekt a Fővárosi Szociális Közalapítvány pályázati kiírásán nyert, és a Fővárosi Szolidaritási Alapból valósulhat meg.
A pályázat keretében – amelyhez Önkormányzatunk 28 millió forintnyi önerőt is biztosít – három, önkormányzati tulajdonban lévő lakást újítunk fel. Az önkormányzat hiánypótló célja a felújított lakásokkal, hogy azok megelőző jelleggel, átmeneti lakhatást biztosítsanak azok számára is, akik még nem váltak kapcsolati erőszak áldozatává, de a jelek azt mutatják, hogy ez bármikor bekövetkezhet. A lakhatási támogatást és segítő szolgáltatásokat nemcsak gyermekes családok vehetik majd igénybe, hanem akár egyedülállók és idősek is, akik jelenleg csak szűkösen férhetnek hozzá hasonló szolgáltatásokhoz.
Az áldozatok visszailleszkedésének támogatása érdekében a projekt által elérhetővé válik egy segítő szolgáltatás is, többek között jogi konzultációval, pszichológiai támogatással, háztartásvezetési és munkaerőpiaci tanácsadással. Mindemellett a pályázatnak további szakmai célja a módszertani fejlesztés és a segítő szakemberek ismereteinek bővítése. A projekt képzést biztosít a kerületi rendőrök számára, illetve a szociális és hatósági dolgozók kockázatfelmérési és krízisvonal-képzésen vehetnek részt.
A projekt egy széleskörű szakmai együttműködés eredményeként jöhet létre. Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat szakmai partnereként vesz részt az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ, akik az áldozatok reintegrációját és mentális egészségét támogatják. Továbbá közre működik A Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) az áldozatokkal kapcsolatba kerülő kerületi szakemberek képzésében, a Patent Egyesület pedig a jogi tanácsadásban.
Turgonyi Dániel alpolgármester vezetésével 2022 októberében indult el Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat Áldozatsegítő Programja, amely kezdeményezést azért hívtuk életre, hogy a párkapcsolati erőszak, a családon belüli erőszak áldozatai minél gyorsabb és szakszerűbb támogatásban részesüljenek, azoknak pedig, akik az áldozatokkal kapcsolatba kerülnek, minél naprakészebb és szélesebb körű ismereteik legyenek a társadalmi problémáról, valamint a köztük lévő kommunikáció és együttműködés minél hatékonyabb és jobb legyen.
A projektről bővebb információt az obvf.hu/aldozatsegites-fsza és az obuda.hu/aldozatsegites/ oldalon olvashatnak.