Kerületünk főépítésze: Többszörösen védett a Római Camping területe, fákat kivágni építkezés miatt nem lehet

Hírek Zöld iroda
Közzétéve:

A Római Camping ősfás területe többszörösen védett, természetvédelmi és régészeti terület, ahol fát kivágni kizárólag növény-egészségügyi okból lehet, komolyabb földmunkákat pedig a mélyben lévő vízbázis és régészeti védelem miatt tilos végezni. A terület beépíthetősége minimális – húzta alá Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat főépítésze.

Szécsi Zsolt megerősítette: Önkormányzatunk továbbra sem kapott hivatalos megkeresést, hogy az Óbudai Egyetem Alapítványa a helyszínre bármilyen beruházást tervezne. A főépítész tudomása szerint a területen jelenleg régészeti előkészítő munkák zajlanak, emiatt látható mostanában több munkagép a területen.

Még a nyár elején olvashattak honlapunkon azokról a lehetséges építési tervekről, amelyek a strand szomszédságában lévő, bezárt Római Camping területét érinthetik. Melyek nem csak a helyieket, hanem Önkormányzatunkat is megdöbbentették.

Ezekről a tervekről hivatalosan nem, hanem véletlenül szerzett csak tudomást Budapest Főváros Önkormányzat. A műszaki előkészítő, szakértői munkák keretén belül keresték meg hidrogeológiai szakvélemény készítése miatt. Ehhez kértek adatokat levélben a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei (BGYH) Zrt.-től a Római Fürdő hidrogeológiai és műszaki anyagaiból, jelezve egyúttal, hogy „közcélú egyetemi beruházás lehetőségét” vizsgálják meg a volt kemping területén – amely terület egyébként a Magyar Állami Vagyonkezelő kezelésében van. A szakértő az adatkérésben utalt arra, hogy nagyobb szabású munkák kezdődnének, mélygarázs kiépítését is vizsgálják: a levélben kitért arra, hogy a „fürdő forrásaival szomszédos terület beépítésének, előzetesen elképzelt mélygarázsainak és vízelvezetéseinek tervezését” úgy alakítanák, hogy az a fürdőhelyet természetesen ne veszélyeztesse.

Tájékoztatás nélkül

A BGYH Zrt. mindenesetre jelezte a 2024 áprilisában kapott adatkérést a Fővárosi Önkormányzatnak, amely pedig tájékoztatta az ügyről Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatát. Önkormányzatunk ugyanakkor aggályosnak tartotta és tartja, hogy erről sem a Fővárosi Önkormányzatot, sem kerületünket előzetesen nem tájékoztatták, emiatt dr. Kiss László polgármester és Karácsony Gergely főpolgármester együttesen tiltakozott.

Egyetemi kampusz, mélygarázzsal?

A Római Strandfürdő melletti hatalmas ősfás területet a Magyar Állam még 2023-ban adta át az Óbudai Egyetem alapítványának, a Rudolf Kálmán Óbudai Egyetemért Alapítványnak. (Az alapítvány felügyelőbizottságában tag Bús Balázs, aki a 2024-es választáson alul maradt a III. kerület polgármesteri tisztségéért folyó versenyben.) A társaság 2024. március 5-én pedig a honlapján azt közölte, hogy megbízta a Római Nonprofit Kft.-t területrendezési és takarítási munkákkal a volt kemping területén. A nyár folyamán többször lehetett látni kívülről nagyobb munkagépeket, építési törmelékeket a kemping területén és azóta is.

Az adatkéréshez mellékeltek egy rövid tájékoztatást a projekttel kapcsolatosan, amelyből kiderült, hogy a kormányzat az egyetemmel közösen 110 ezer négyzetméteres beruházást és 15 ezer négyzetméter mélygarázst magában foglaló épületegyüttest (új campust) kíván felépíteni a 72 ezer négyzetméteres, jelenleg túlnyomó részt beépítetlen zöldterületen. A tervek szóltak oktatási épületekről, kollégiumról, sportcélú épületekről, ebédlőről, könyvtárról, mindezt 15 ezer hallgatóra és 1500 fő munkatársi létszámra tervezve.

A probléma azonban rögtön felvetődött, jelesül az, hogy a Római Camping területe hármas védelem alatt áll, hiszen a terület régészeti védelem hatálya alatt áll, védett természeti értékeknek minősülnek az itt élő fák és a területen lévő források és vizek, amelyek táplálják a Római Strandot. Dr. Kiss László polgármester emiatt külön levélben fordult Dr. Kovács Levente rektorhoz.

Érthető, ha új kampuszt akar építeni az állam. De nem mindegy, hogy hol. Ez a hely erre nem alkalmas. Sem a jelenlegi jogszabályok, sem a józan ész szerint itt ilyen típusú építkezést folytatni egészen biztosan nem szabad. Tönkreteheti a vízbázisát ennek a csodálatos fürdőnek és mert rendkívül fontos természeti értékeket veszélyeztet egy olyan helyen, amit éppen azért kezelünk kiemeltnek, mert ezeket a természeti értékeket akarjuk megőrizni” – fogalmazott Kiss Lászlóval közös sajtótájékoztatóján Karácsony Gergely főpolgármester.

Kizárólag beteg fákat lehet itt kivágni

Mivel továbbra is rengeteg a nyitott kérdés az esetleges beruházással kapcsolatban – ami ellen petíció is indult nemrég -, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat Főépítészi és Várostervezői Irodájának irodavezetőjét kérdeztük arról, egyáltalán milyen realitása lehet bármiféle építkezésnek a területen, különösen annak fényében, hogy védett területről van szó.

„A Római Camping területe valóban sokszorosan védett természetvédelmi és régészeti terület: védett a növényzet, védett a vízbázis, a kutak védőzónája, valamint a föld alatt most is meglévő, római kori romok. A fákhoz nyúlni nem lehet, bármelyik fát kivágni csak növény-egészségügyi okból lehet. Ebben az esetben is, nagyon részletes favizsgálati tervet kell benyújtani, a kerületi főkertészi irodának pedig meg kell vizsgálnia az adott fát. Komolyabb földmunkákat pedig a mélyben lévő vízbázis miatt tilos végezni” – adott tájékoztatást Szécsi Zsolt főépítész.

Védeni kell a védett értékeket

Szécsi Zsolt elmondta azt is: az egész Római Camping területének „beépíthetősége minimális”, a terület K-Rek/SZ-2 jelű építési övezetben található. A beépíthetőség 15 százalék, valamint az összes szintterület 0,5. Az összes fejlesztési terület nagysága 36 304 négyzetméter. Ami jóval kevesebb, mint amit az előzetes tájékoztatás során jeleztek. Az elképzelésekben szereplő terveket szerinte nem lehetne kivitelezni, vagyis a terület gyakorlatilag új campus célra „fejleszthetetlen“.

Amennyiben az egyetem mégis úgynevezett többletbeépítéseket célozna meg, telepítési tanulmányozási tervet kell beadnia. Viszont a terület védett volta miatt igazolnia és garantálnia kell, hogy a védett értékeket nem sérülnek – se a vízbázist, se a fákat, se a régészeti részeket nem érinti. Az egyetemnél lévő fővárosi építési szabályozási terv nagy alakításokat nem tesz lehetővé” – húzta alá a főépítész. Megerősítette most is, hivatalosan senki nem küldött megkeresést Önkormányzatunkhoz.

Régészeti munkák zajlanak

Kerületünk főépítésze szólt arról is, hogy jelenleg régészeti előkészítő munkálatok zajlanak a területen – ezeknek a célja, hogy feltárják a térszint alatti, jelenleg elfedett „régészeti anomáliákat”, s azt is felderíthetik egyúttal ezáltal, hová lehet egyáltalán épületet tervezni, mivel – mint a szakember megjegyezte – a régi római út gyakorlatilag kettévágja a föld alatt a területet. Könnyű belátni: egy 15 ezres mélygarázs építése nehezen elképzelhető a műkincsállomány tiszteletben tartásával a védett famennyiség megtartásával, vagy a vízbázis megőrzésével egyidejűleg.

A Római Camping területe a III. kerületi Helyi Építési Szabályzat szerint

  1. a Római Strandfürdő területén lévő 7 db karszt/termálforrás védelme érdekében részben a vízbázis belső, részben pedig külső védőövezetének határán belül van („ex lege védett forrás és védőtávolsága”)
  2. „karakterében megőrzendő jelentős zöldfelületű intézményterület”
  3. övezeti besorolása szerint K-Rek/Sz-2, beépítési korlátozása: terepszint felett 15%, terepszint alatt 35%, szintterületi mutató 0,5/KH 0,1, zöldfelület aránya 50%, épület maximális magassága 8 m.

forrás: HÉSZ/ÓBÉSZ vonatkozó részei:
https://obvsz.obuda.hu/wp-content/uploads/2023/08/1_M_SZAB_SZELV_15.pdf 
https://obvsz.obuda.hu/wp-content/uploads/2023/07/M-5_VED_KORL_2023.pdf

Önkormányzatunk, ahogy eddig is, ellene van a meglévő zöld területek beépítésének, természeti értékeink rongálásának.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság