Az Óbudai Egyesített Bölcsődék beszámolójából az is kiderül, hogy a bölcsődei ellátáson túl az intézmény szolgáltatásokkal nyújt segítséget a családok számára. Ezek között megtalálható az időszakos gyermekfelügyelet, játszócsoport és a szülő, csecsemő- kisgyermek konzultáció is. A bölcsődei nevelést ebben az évben élő népzenei program színesítette.
A bölcsődékbe a családban nevelkedő, 3 év alatti gyermekek vehetők fel, akiknek a szülei dolgoznak. Számukra szakszerű gondozást és nevelést biztosít az intézmény, feltétel nélküli szeretettel és elfogadással. Fő cél, hogy biztonságérzetet nyújtó, ingergazdag környezetet alakítsanak ki a kisgyermekek számára, melyben aktívan tevékenykedhetnek, játszhatnak. Az önfeledt, aktív játék során képességeik fejlődnek, élményekre tehetnek szert. A bölcsőde, mint intézmény a családi nevelés elsődlegességét tiszteletben tartva, a családi nevelés értékeit és hagyományait lehetőség szerint figyelembe véve veszi ki részét a gyermekek gondozásából, neveléséből.
A bölcsődei ellátás fő feladatai az egészségvédelem és az egészséges életmódra nevelés, az érzelmi fejlődés és a szocializáció segítése, valamint a megismerési folyamatok fejlődésének megsegítése.
Az egészséges életmódra nevelés a bölcsődei gondozás, nevelés során a bölcsődei étkeztetésben jelenik meg leginkább. Minden intézményben saját konyhákon készítik el helyben, az ételeket. Az étlaptervezetet az élelmezésvezetők állítják össze, a kisgyermekek szükségleteit figyelembe véve. Dietetikus segíti az ételallergiás gyermekek táplálását. Az alapanyagok kiválasztásakor a szezonalitásra fektetik a hangsúlyt. Az egészségvédelem és az egészségnevelés, az alapvető kultúrhigiénés szokások kialakulásának segítésével olyan gondozási- és nevelési folyamatokon keresztül valósul meg, mint például az étkezés, mosdóhasználat, öltözködés vagy a szobatisztaság kérdésköre. A kisgyermekkor, amely a próbálkozások időszaka, alkalmas a kultúrhigiénés szokások és ezek iránti igény kialakítására, a jó szokások bevésődésére.
A szocializációt a derűs légkör biztosításával, az egyéni szükségletek kielégítésével, szeretetteljes kapcsolatok kialakításával érik el a bölcsődében dolgozó kisgyermeknevelők.
A megismerési folyamatok fejlődését az intézményekben a gyermekek életkorának megfelelő környezet kialakításával, érdeklődésüknek megfelelő tevékenységek biztosításával segítjük.
Mivel a bölcsődék elhivatottak a megismerési folyamatok, az alapvető készségek támogatásában, ezért az év során a – korábban a játszócsoportokban nagy népszerűségnek örvendő – élő népzene program a bölcsődékben is rendszeressé vált az idei évben, hiszen a népzene, az ének kiváló segítő eszköz a beszédindítás fejlesztéséhez. A fejlesztés mellett a program célja a bölcsődékben a közös élmény-nyújtása és a kisgyermekek érdeklődésének felkeltése a magyar népzene, a gyermekdalok, mondókák iránt.
Bővebb információt találhat a www.bolcsode-3ker.obuda.hu honlapon.