Közmeghallgatást tartottunk ‒ Téma volt Csillaghegy és a Római-part is

Hírek Zöld iroda Kiemelt hírek
Közzétéve:

December 12-én közmeghallgatást tartottunk az Óbudai Kulturális Központban, ahol egyaránt téma volt a Családbarát Csillaghegy projekt, Táborhegy és Mocsárosdűlő, valamint a gátépítés is a Római-parton.

A közmeghallgatás célja, hogy a közösségi javaslatok, illetve észrevételek a helyi lakosságtól közvetlenül jussanak el a Képviselő-testülethez.

Környezetvédelem témájában hirdettünk közmeghallgatást, s a legklímabarátabb kerület alpolgármestereként Burján Ferenc alpolgármester mindjárt az esemény elején örömteli hírről számolt be: a napokban Óbuda-Békásmegyer fenntartható önkormányzatokért díjat nyert, amelyre a Jós utcai közösségi kert programunkkal pályáztunk.

Önkormányzatunk több írásbeli kérdést is kapott

Tervezzük-e az Óbuda Applikációban a helyi levegőszennyezés adatainak naprakész feltüntetését? Burján Ferenc alpolgármester elmondta: egyedülálló módon a kerületben 6 ponton is mért adatokat a lakosok bármikor leolvashatják, az adatok frissülnek.

Mit tesz Önkormányzatunk az egyre forróbb nyarak ellen, ami miatt a közterületeken szinte elviselhetetlen a hőség? Ugyancsak Burján Ferenc válaszában elmondta: például párakapuk kihelyezésével segítjük a lakosokat, amiket azonban vandálok rendre tönkretesznek. Az alkatrészeket gyorsan igyekszünk pótolni, ugyanakkor a főbb terekre helyezzük a párakapukat, ahol van kamerarendszer is, így a tettesek lebuktathatók.

Egy éve is annak, hogy a Greenpeace súlyos szennyezést mért a gázgyár mellett a Duna-parton, történt-e előrelépés? Burján Ferenc hangsúlyozta:  15 éve küzdünk a helyzettel, ami kormányzati beavatkozást igényel. Hiába fordultunk eddig a kormányhoz az üresen álló, hatalmas terület rekultiválása érdekében, segítséget nem kaptunk.

Szintén kérdés volt a Laborc utcai strand felújításának ügye, amellyel kapcsolatban Őri László alpolgármester elmondta: szerződést kellett bontanunk a munkálatokat végző vállalkozóval a nyáron, mert Önkormányzatunk sem a munka hatékonyságával, sem a gyorsaságával nem volt elégedett, remélhetőleg a jövő év elején ismét meg tudjuk hirdetni a felújításra a közbeszerzést.

Csillaghegy

A szóbeli kérdésekben egymást érték a Csillaghegyet érintő tervek. Többen kifogásolták, hogy a tervezett forgalmi átalakítások nincs sokak ínyére, dugók alakulnának ki, megint más csillaghegyiek azt vetették fel, hogy éppen az autós közlekedést lehetetlenítené el a projekt. Mint Burján Ferenc többször is hangsúlyozta: a Családbarát Csillaghegy ügyében tavasz óta Önkormányzatunk már 5 alkalommal szervezett lakossági fórumot, de még ezután is fogunk ilyet tartani e témában. Ez egy tervezet, amelyről most is lehetséges szavazni. Ha pedig a lakosok többségének nem tetszik, lehet rajta változtatni. A közlekedést senki nem akarja  ellehetetleníteni”, jelezte az alpolgármester.

Évek óta elhanyagolt Csillaghegyen a Napfény utca-Sinkovits utca kereszteződése, vetette fel egy lakó. Burján Ferenc szerint sokan használják sajnos a területet illegális szemétlerakónak, amelynek kezelésére több terv is született, például az elkerítésé, de azt az ott élők nem szerették volna.

Egy csillaghegyi lakos a Rákóczi úti szupermarket hatalmas autóforgalma kapcsán tiltakozott, amire Burján Ferenc ezúttal is jelezte: a Városfejlesztés már dolgozik a forgalomcsökkentő terveken.

Táborhegy

Szintén visszatérő kérdésként vetődött fel Táborhegy ügye. Egy ott élő hölgy szerint a 26 hektáros régi bánya területét nem kellene beépítenie az Önkormányzatnak, a hegylakók a szabályozási terv megszületése óta tiltakoznak; erre Burján Ferenc közölte, semmilyen beépítést nem tervez oda az Önkormányzat.

Béres András alpolgármester szintén megerősítette: „Önkormányzatunk szilárd álláspontja, hogy Óbuda túl van építve. Mi nem szeretnénk, ha a kormány által tervezett építési szabályzat arra mozdulna el, hogy bárhol is növelni kellene a beépíthetőséget. Mi biztosan nem változtattuk meg a táborhegyi beépíthetőség arányait”.

Római-parti gát

Természetesen téma volt a gátépítés ügye is a Római-parton, amely azonban – mint Béres András alpolgármester jelezte – a Fővárosi Önkormányzat hatásköre. Ennek ellenére, mint egy másik helyi lakos kérdésére Burján Ferenc aláhúzta, amivel csak tudtunk segíteni a lakosoknak, abban Önkormányzatunk igenis segített, az árvíz idején homokzsákokkal, és rengeteg munkával, majd az árvíz levonulta után a terület fertőtlenítésével.

„A fővárosban lehet az összes árvízvédelemmel kapcsolatos kérdést feltenni. Sajnos éppen azért nem épült gát eddig a területen, ami 55 ezer ember biztonságát garantálná, és védené vagyonukat, mert sokan ezt helyben akadályozzák” – jegyezte meg Béres András, hozzátéve: éppen azért támogatja az Önkormányzat azt az elképzelést, hogy a Királyok útja-Nánási út szakaszon kellene építeni a gátat, mert ott nincs akkora vízmagasság. „Nem tanácsolom, hogy az ártérbe bárki építkezzen, hiszen oda bármikor elérhet a víz”, mondta.

Mocsárosdűlő

Egy hölgy Mocsárosdűlő közlekedése kapcsán fejezte ki aggályait, állandóan teljes dugóban vannak, nagy az átmenő forgalom és rendszeresek a parkolási gondok is. Ugyanakkor, mint mondta, tudja, nem önkormányzati hatáskör a helyzeten enyhíteni, mégis, ha lehet, foglalkozzunk a problémával.

Egy másik kérdező Mocsárosdűlő gazosságára  kérdezett rá, amire Burján Ferenc jelezte: ez egy természetvédelmi terület, sokáig 25 százalék természeti védettség alatt állt Mocsaras, de épp Önkormányzatunknak sikerült ezt 75-re felvinni. Az Önkormányzat a saját tulajdonban lévő területeit átadta a fővárosnak, a terület tulajdonosa a főváros, a növényzettel Budapest főtájépítésze, illetve a Pilisi Parkerdő szakemberei is foglalkoznak. Burján Ferenc ugyanakkor jelezte, nem minden gaz egyszerűen kiirtható, hiszen más a természetvédelmi besorolása, tehát itt a szakembereknek körültekintően kell eljárniuk.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság