Legyenek biztonságban a sportoló gyerekek is!

Hírek
Közzétéve:

Hogyan előzzük meg és ismerjük fel a bántalmazást a sportban? Mit tegyünk bántalmazás esetén?

A sport rendkívül fontos szerepet játszik a gyerekek életében: fejleszti a fizikai készségeket, növeli az önbizalmat, elősegíti a közösségépítést, és támogatja a mentális egészséget. A támogató közeg – gondoljunk itt akár a kortársakra, az edzőkre, a szurkolókra és természetesen a családra, szülőkre – létfontosságú. A gyerekkori tapasztalatok meghatározhatják a személy sportoláshoz, egészséges életmódhoz és testmozgáshoz való későbbi hozzáállását is. Azonban a versenyhelyzetek és a hatalmi viszonyok miatt a gyerekek sportolás közben különösen ki vannak téve a bántalmazás különböző formáinak, ráadásul a közvélemény és sok helyen a szervezeti kultúra is azt sugallja, hogy a bántalmazást el kell tűrni a siker érdekében.

Az edzők, szülők, szakemberek sokat tehetnek azért, hogy a gyerekek biztonságban és megfelelő védelemben részesüljenek. Valódi változást akkor tudunk elérni, ha mindannyian tudatosítjuk, hogy a gyerekek fizikai és érzelmi biztonsága elsődleges a sportban is. Minden fiatalokkal foglalkozó felnőttnek ismernie kell a gyerekek jogait, az erőszakos magatartás súlyos, sokszor maradandó (főleg pszichés) következményeit. Nyilvánvalóan vannak elkerülhetetlen krízishelyzetek az edzéseken, hiszen a sport a teljesítmény növeléséről és a komfortzóna elhagyásáról is szól, de mindig mérlegelnünk kell, hogy az adott gyerek mit bír el. Minden gyerek egyedi és különleges.

A bántalmazás megelőzése

Természetesen sokkal könnyebb megelőzni a bántalmazást, mint a már kialakult helyzetet kezelni. A megelőzés egyik legfontosabb pontja, hogy a sportegyesület elkötelezetten és egyértelműen képviseli azokat az írásban is lefektetett irányelveket, amelyekben elutasítja a bántalmazás minden formáját. A gyerekvédelmi útmutató ezeket az irányelveket összefoglaló dokumentum, a szülők, szakemberek és gyerekek számára is ismert, elérhető. Célja, hogy biztonságot nyújtson a közösség számára azáltal, hogy világos, egyértelmű és átlátható kereteket teremt a gyerekekkel szembeni bántalmazás kezelésére.

Ezen kívül világosak, átláthatóak azok a lépések, hogy a közösség mit tesz a bántalmazás megelőzéséért, valamint bántalmazás gyanúja esetén. Az egyesület garantálja, hogy a gyerekek és a felnőttek mindig tudják, kihez fordulhatnak segítségért, olyan biztonságos környezetet teremt, amely lehetővé teszi, hogy beszéljünk a felmerülő aggályokról, nehézségekről. A gyerekek védelmére irányuló elveket minden érintett fél ismeri és betartja: az edzők, a szülők és maguk a gyerekek is. Az edzők nem csak az adott sportágban képzettek és tájékozottak, hanem abban is, hogy a gyerekek védelmét hogyan tudják garantálni az edzéseken, versenyeken. Ha a szülők is tisztában vannak a bántalmazás jeleivel, aktívan részt vesznek a gyerekük sportélményeiben, érdeklődnek az edzővel, kortársakkal való kapcsolatáról, már sokat tettek a bántalmazás megelőzéséért.

A bántalmazás felismerése

Vannak olyan bántalmazási formák, melyeket könnyebb észrevenni, mint másokat. De bármelyik típusáról van szó, fontos kiemelni: ne várjunk arra, hogy a gyerek jelezzen, ha bántották. Itt nem csak az a nehézség, hogy az érintettek sokszor nem mernek segítséget kérni, hanem az is, hogy gyerekként nem mindig egyértelmű, hogy ami történt, az bántalmazás. Ezt támasztják alá a  NEMECSEK Sport Program 2022-es kutatásának eredményei is.

Felnőttként az alábbiakat tehetjük azért, hogy fel tudjunk lépni az esetleges bántalmazás ellen:

  • Legyen valódi kapcsolatunk a gyerekünkkel, beszélgessünk sokat, töltsünk el minél több időt közösen. Ez egyrészt segíti a bizalmi kapcsolatunk kiépülését, másrészt így könnyebb észrevenni a viselkedésében vagy gondolkodásában megjelent változásokat.
  • Kérdezzünk jól. Senki nem szereti, ha faggatják, a serdülőkkel pedig különösen nehéz lehet a kommunikáció. Legyünk nyitottak arra, hogy mikor van szükség a megértő fülekre, várjuk ki a megfelelő pillanatot. A kérdéseink is inkább nyitottak legyenek, mint igennel, nemmel lezárhatóak. Például megkérdezhetjük, hogy “Mi volt a legjobb, legviccesebb a mai edzésen? Kivel beszélgettél ma az öltőzőben?”
  • Ismerjük meg az edzőt és azokat a szakembereket, akik a gyerekekkel foglalkoznak. Az edzővel való kapcsolat azért is elengedhetetlen, hogy minden fontos információ eljusson hozzánk az edzésen történtekről.
  • Látogassunk el a versenyekre, meccsekre, amikor csak tudunk. Versenyhelyzetben, a szurkolás hevében, stressz alatt kevésbé tudják az emberek kontrollálni magukat. Ha közvetlenül látjuk a bántalmazást, közbeavatkozhatunk, és megfelelő lépéseket tehetünk az eset kezelésére.

Mit tegyünk, ha felmerül a bántalmazás gyanúja?

Az első lépés a helyzet alapos kivizsgálása. Ha a szülőnek bármilyen gyanúja felmerül bántalmazással kapcsolatban, akkor lépéseket kell tennie. Először az egyesületnél érdemes megtenni a szükséges intézkedéseket, akár az edző, a sportpszichológus, a vezetőség bevonásával – az eset súlyosságától függően.

Ha nem sikerül házon belül elintézni az ügyet, akkor az egyesületet felügyelő szövetséghez kell fordulni, hiszen minden sportszövetségnek kötelezően rendelkeznie kell etikai kódex-szel. Emellett a házi- és gyerekorvosok, a rendőrség és a gyermekjóléti szolgálatok, vagy többek között az alábbi szervezetek nyújthatnak segítséget, a probléma egyedi jellegéhez igazodva: Kékvonal Gyermekkrízis Alapítvány, Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány, Alapvető Jogok Biztosának Hivatala.

 

Rosta Ágnes, pszichológus, a Hintalovon Alapítvány NEMECSEK Programjának szakmai munkatársa

A fenti cikk megegyezik az Óbuda Újság XXX. évfolyam, 21. számában megjelent írással.

Együttműködésünk a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvánnyal.

Az alapítvány NEMECSEK Programja.

Év végi programok Óbudán-Békásmegyeren a Hintalovon Gyerekjogi Alapítvány együttműködésében:

November 20. Havi fogadóóra, ingyenes jogsegély

December 11. Havi fogadóóra, ingyenes jogsegély

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság