Megvan a nyertes pályázat a roma holokauszt áldozatai előtt tisztelgő emlékhely megalkotására

Hírek
Közzétéve:

Önkormányzatunk nyilvános pályázat írt ki a roma holokauszt – Porajmos – áldozatainak méltó emléket állító köztéri alkotás létrehozására kerületünkben. Mutatjuk a nyertes pályázat tervezetét.

Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat Képviselő-testülete határozott arról, hogy nyilvános pályázatot ír ki a roma holokauszt áldozatainak méltó emléket állító köztéri kortárs képzőművészeti alkotás létrehozására a harmadik kerületben. Terveink szerint az emlékművet a holokauszt 80. évfordulójához kapcsolódó rendezvények részeként avatjuk fel, közös szervezésben Óbuda-Békásmegyer Cigány Nemzetiségi Önkormányzattal, amely nemzetiségi önkormányzatunk eddig is elkötelezetten dolgozott a roma kultúra és történelem minél szélesebb körű megismertetésében.

Méltó emlékezetőrzés

A pályázatot elbíráló zsűri a beérkezett, a Bécsi úti egykori téglagyárak helyén felállítandó roma holokauszt emlékmű tervek közül Oláh Norbert képzőművész pályamunkáját ítélete a nyertes pályaműnek. Az elbírálás többek között a művészi kifejezés, a közösségformálás és a megvalósíthatóság szempontjai alapján történt.

Oláh Norbert műleírásában az emlékmű elemit és azok funkcióit mutatja be. A három kiemelkedő motívum egy-egy jelképe a roma holokauszt méltó emlékezetőrzésének.

Az emlékhely üzenete: közös tragédiánk

A tervezet szerint az emlékmű központi motívuma egy három gránittáblából álló építmény. A dominószerűen egymásra dőlő elemek többek között az áldozatok, a túlélők és szertetteik valamint a mai kor generációjának kapcsolatát is jelképezi, hiszen mi itt, a harmadik kerületben valljuk, hogy a holokauszt közös tragédiánk, mindannyiunk vesztesége és mindannyian érintettek vagyunk.

Így leróva kegyeletünket a szembenézés önmagunkkal és közös múltunkkal része az emlékhely üzenetének. Kifejezve, hogy az – éppen a túlélőket és gyermekeiket ma is sújtó hátrányok miatt és az érdekérvényesítésben szerényebb eszköztáruk miatt – sokszor elfeledett és elhallgatott roma holokauszt emlékezetének őrzésével kapcsolatban még inkább hiszünk felelősségünkben.

Téglák a falban

Az emlékmű záró eleme egy téglafal, amely utalás az egykori óbudai téglagyárakra, amelyek udvarán gyűjtötték össze a magyarországi cigány embereket, gyermekeket, nőket, férfiakat, időseket. Embertelen körülmények között tartották őket itt fogva, majd vagonokba zsúfolva indították őket a lágerhalálgyárakba.

A téglafal amellett, hogy részletes információkat tartalmaz 1944. őszének az óbudai téglagyárakban történt tragikus eseményeiről, a tervek szerint a téglákba olyan szavak lesznek vésve, amelyek kapcsolódnak a Porajmoshoz, mint például elnyomás, múlt, felelősség. Mindez annak szolgálatába állítva, hogy az emlékhely méltó lehetőséget adjon számunkra a közös és egyéni főhajtáshoz az áldozatok emléke előtt tisztelegve.

Különböző szakmai területek szakértőivel közösen jelenleg az emlékmű terveinek finomításán dolgozunk. Szándékunk szerint az emlékművet a holokauszt 80. évfordulójához kapcsolódó rendezvények részeként avatjuk fel.

A roma holokauszt emlékmű pályázati zsűribizottság tagjai

Béres András, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat kultúráért felelős alpolgármestere

Csősz László főlevéltáros és történész

Horváth Péter, az Óbudai Múzeum muzeológus-történésze

Mohácsi András szobrász, a MOME egyetemi docense

Péntek Orsolya író, képzőművész, történész, az Óbudai Anziksz szerkesztője

Pocsai Bettina romológus, szociálpedagógus és szociológus

Szabó Zsolt Iván, Óbuda-Békásmegyer Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöke

Szász Anna szociológus, a roma holokauszt emlékezetének témájából doktorált

 

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság