Az energiahatékonysági világnap kezdeményezőinek célja a tudatos, megfontolt energiafelhasználás megvalósításának elterjesztése. Ez jó alkalom arra, hogy figyelmeztessük magunkat: a Föld természeti készletei végesek, közös és egyéni felelősségünk azok megóvása.
Az energiahatékonysági célkitűzések közé olyan, a mindennapjainkat érintő tervek is beletartoznak, mint például a lakóházak fűtésének korszerűsítése vagy a közösségi közlekedés népszerűsítése. Így egyéni felelősségünk is átérezhető, és semmiképpen sem szabad a saját lehetőségeinket alábecsülnünk.
Üvegházhatás, éghajlatváltozás, felmelegedés
Azt szintén fontos újra és újra tudatosítanunk, hogy bolygónk szén-, kőolaj- és földgázforrásai (azaz a nem megújuló energiaforrások körébe tartozó fosszilis energiahordozók) nem a végtelenségig állnak rendelkezésünkre. A Föld becsült készletei ezekből csupán 80-100 évre elegendőek, mivel a népesség és az energiaigény folyamatosan növekszik.
Ráadásul ezeknek az energiaforrásoknak a felhasználása üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátásával jár. Így káros a környezetre, és jelentősen hozzájárul az éghajlatváltozáshoz, a Föld felmelegedéséhez.
Helyi közösségekkel, globális célokért
A szakemberek és az egyre nagyobb számú, elkötelezett civil szervezetek és aktivisták felhívják a figyelmünket, hogy – a fent leírta folyamatokkal ellentétben – a megújuló energiaforrások mennyisége hasznosításuk során nem csökken tartósan, és a későbbiekben ugyanolyan módon nyerhetünk belőlük energiát. Ilyen „barátságos forrásaink” többek között a nap, a szél, a víz nyújtott energiák.
Tudjuk, a helyi közösségek összefogása a környezetkímélő célok érdekében, a folyamatos fejlődés a szemléletformálásban és az energiahatékony megoldások keresése kiemelt fontosságú. Így Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat – a legklímabarátabb kerület elismerés birtokosaként is – a lakosok bevonásával évek óta folyamatosan dolgozik ezen törekvések megvalósításán, mutatunk is néhány példát.
Energiahatékony beruházások a kerületben
Vállaltuk, hogy önkormányzati tulajdonú lakások korszerűsítése, felújítása során, amikor ez műszakilag lehetséges és szükséges, energiahatékonysági javításokat is végzünk. Több ízben szerveztünk a harmadik kerületi lakosok számára kedvezményes izzóvásárt, amelynek keretében az érdeklődők környezet- és klímabarát, energiahatékony fényforrásokhoz juthattak.
A kerületi Szent Margit Rendelőintézet Vörösvári úti telephelyének felújításakor a tetőszerkezet délnyugati felére napelemes rendszer telepítettünk, hogy megújuló energiaforrással elégítsük ki az intézmény energiaigényének egy részét. A békésmegyeri Táncsics Park kialakításakor, a lakossággal egyetértésben, arról döntöttünk, hogy a parkosított részek közvilágítását napelemekkel biztosítjuk, ahogyan a Solymár utcai bölcsőde bővítésekor szintén napelemes megoldást választottunk.
Köszönjük, hogy kifejezve kerületünk elköteleződését a fenntartható fejlődés mellett, velünk tartanak az energiahatékonysági törekvéseinkben!