Nem hibáztatni, hanem megérteni a bántalmazottat – Rendőrképzés áldozatsegítő programunk keretében

Hírek
Közzétéve:

A Fővárosi Szolidaritási Alap támogatásával megvalósuló áldozatsegítő projekt 2024 nyarán kezdődött el Óbuda-Békásmegyeren, ennek keretében fő célkitűzésünk három önkormányzati tulajdonú lakás felújítása, amelyeket a kerület a későbbiekben áldozatsegítő célokra fog hasznosítani. A lakásfelújításokon mellett a projekt fontos feladata a segítő szakemberek képzése.

Régi kérdés: miért marad?

A családon belüli erőszak elleni fellépésben különösen nagy szerepe van a rendőrségnek. A Patent Egyesület, amely szakmai partnere Óbuda-Békásmegyer Áldozatsegítő Programjának, évtizedes tapasztalatai alapján kidolgozott egy módszertant, amely kifejezetten arra készíti fel a rendőröket, hogyan segíthetik az áldozatokat, és hogyan léphetnek fel leghatékonyabban az áldozatok biztonsága érdekében.

Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat ezúttal a III. kerületi rendőrök számára biztosította, hogy részt vegyenek ezen a hiánypótló képzésen, amelyen interaktív, gyakorlatközpontú módszerek segítették a készségek fejlesztését. Az ilyen helyzetek kezelése rendkívül megterhelő – legyen szó jogászokról, pszichológusokról vagy a rendfenntartásban dolgozókról – sok segítő szakember szembesül azzal, hogy minden erőfeszítésük ellenére az áldozatok visszatérnek bántalmazó kapcsolatukba.

Új válaszok

Ezért fontos tudni, hogy a bántalmazottak átlagosan 7 alkalommal kérnek segítséget, mire valóban képesek meghozni a kilépéshez szükséges döntést. Ez a tapasztalat rendkívül frusztráló, hiszen a segítők a sikertelenség élményével szembesülnek, ami idővel kiégéshez vezethet.

A képzés legfontosabb üzenete ezért az volt, hogy minden egyes alkalommal, amikor egy áldozat segítséget kér, a szakemberek kötelessége újból támogatni – függetlenül attól, hányszor fordult már elő ilyen eset. Az elhangzottak révén a III. kerületi rendőrök mélyebb megértést nyertek arról, milyen komplex helyzetekkel szembesülnek az áldozatok, és hogyan tudják őket hatékonyan támogatni, akár sokadik próbálkozás esetén is.

A FSZA 2023-32 kódszámú, „Párkapcsolati és családon belüli erőszak áldozatainak segítése Óbuda-Békásmegyeren” című projekt a Fővárosi Szolidaritási Alap támogatásával valósul meg.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság