Minden évben november 14-én, az inzulint felfedező Frederick Banting születésnapján tarjuk a diabétesz világnapját. E napon tisztelegünk a tudósok munkássága előtt, akik lehetővé tették az inzulin gyógyászati alkalmazását, és felhívjuk a figyelmet a betegséggel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókra.
A diabétesz világnapja ismét alkalmat ad, hogy beszéljünk a cukorbetegséggel élőkről, a korai felismerés és a megelőzés lehetőségeiről. Ahogyan arra szintén fel kell hívnunk a figyelmet, hogy az 1-es típusú és 2-típusú diabétesz nem azonos, így másfajta megközelítést igényelnek.
Megelőzés, korai felismerés, szövődmények elkerülése
A megelőzés lehetőségének a 2-es típusú diabétesz kialakulásával kapcsolatban van jelentősége. Hiszen ez jellemzően a felnőtt korban jelentkezik, a mozgásszegény életmód, a túlzott szénhidrátbevitel és a megnövekedett testtömeg a kockázati tényezői. Kerületünkben a Szent Margit Rendelőintézet diabetológiai szakrendelése látja el az érintett betegeket.
Mindezek mellett széleskörű adatok igazolják, hogy a 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálásakor annak már számos szövődménye is kórismézhető. Így a III. kerületi Szent Margit Rendelőintézet diabetológiai ellátásában résztvevő szakemberek vallják: „Rendelésünk ezért is tekinti elsődleges céljának, hogy a cukorbetegek szakszerű ellátását végezzük, ezáltal csökkentve a lehetséges szövődmények: amputació, vakság, agyi és cardiovascularis események előfordulási esélyét.”
„A diabétesz és a jólét”
A gyermek- és fiatalkori diabétesz, azaz az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának hátterében egészen eltérő kórfolyamat áll. Ez egy autoimmun betegség, a szervezet védekező rendszere nem sajátjaként, hanem idegen sejtként érzékeli a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit és elpusztítja azokat.
Így az 1-es típusú diabétesszel élők esetében azonnali és élethosszig tartó inzulinpótlás szükséges. Az inzulin felfedezésének évfordulóján a diabétesszel foglalkozó szakmai és civil szervezetek több programmal is kapcsolódnak a témához, a világnap nemzetközi témája 2024. és 2026. között „A diabétesz és a jólét”, amely a cukorbetegség fizikai, társadalmi és mentális hatásait helyezi a középpontba.