A Fővárosi Önkormányzat pályázatot nyújt be a Nánási út – Királyok úti új gát megépítéséhez elkülönített európai uniós forrás igénybevételéhez. Az új védmű a Római-part vonzáskörzetében lévő lakóterületeken élő, több mint 55 ezer embernek ad majd biztonságot, a Pók utcai lakóteleptől Rómaifürdőn és Csillaghegyen át egészen Békásmegyerig úgy, hogy megőrzi a Római part természeti értékeit.
A Fővárosi Közgyűlés pénteken döntött arról, hogy európai uniós pályázatot nyújt be két árvízvédelmi beruházás érdekében – az egyik Újpestet érinti, a másik viszont a Római-partot, így uniós forrásból épülhet új gát a Nánási út – Királyok útjára. A Fővárosi Közgyűlés ellenszavazat nélkül támogatta mindkét projektet, amelyekre, az előző ciklusban elvégzett fejlesztések folytatásaként a KEHOP Plusz program nyújt forrást.
A Fővárosi Önkormányzat egy grafikát is közzétett, ami a Királyok úti legszűkebb szakasz építkezés utáni új elrendezését mutatja:
Az új védmű a Római-part vonzáskörzetében lévő lakóterületeken élő, több mint 55 ezer embernek ad majd biztonságot, a Pók utcai lakóteleptől Rómaifürdőn és Csillaghegyen át egészen Békásmegyerig.
„Ha a part mentén épülne az árvízi védekezés, akkor a természetes Római -partot le kéne gyalulni és le kéne betonozni. Ott kell védekezni, ahol száz éve védekezik a város: ez az úgynevezett Királyok-Nánási védművonal” – üdvözölte a döntést Karácsony Gergely főpolgármester, aki hozzátette, ez persze azt is jelenti, hogy bár megmaradnak a Római-part természeti értékei, amely mellett Óbuda-Békásmegyer is elkötelezett.
Mint Béres András alpolgármester kérdésünkre elmondta, az elmúlt hetekben különböző rémhírekkel támadják a beruházást, ezért azokat tételesen kívánja megcáfolni.
1. Hamis állítás: „ A Királyok -Nánási nyomvonalon épített védmű nem lesz biztonságos”
Valójában ez a nyomvonal jelentősen magasabban van mint a part, itt nincs veszélye a jeges árnak, vagy egy elszabadult uszálynak, így a tervezett nyomvonalon sokkal könnyebb és biztonságosabb a védekezés, mint a partmenti mobil gát esetében.
2. Hamis állítás: „Több ezer(!) családot kell majd költöztetni az új védmű kivitelezésének idején, és közműkiváltások miatt tartósan nem lesz a víz, villany vagy gázellátás.”
Valójában bár nem él ennyi ember a területen, a kivitelezés miatt senkinek sem kell elhagynia az otthonát! Az átépítésre kerülő közművek üzemét az átépítés alatt a nyertes vállalkozónak olyan ideiglenes megoldással kell folyamatosan fenntartania, mely nem okoz fennakadást a lakosság, valamint az érintett üzemek, intézmények ellátásában. A vállalkozó köteles biztosítani a kommunális szolgáltatások zavartalanságát, a tűzoltás, életmentés feltételeit, a hétköznapi életvitel folyamatosságát és biztonságát. Amennyiben az akadályoztatás elkerülhetetlen, legalább egy héttel a tervbe vett munkálatok megkezdése előtt köteles kiértesíteni a Főváros részéről a megvalósítást ellenőrzését végző szervet, illetve az érintetteket, így az érintett lakosságot és helyben működő vállalkozásokat, intézményeket. – A gyakorlatban ez előre bejelentett néhány órás lezárásokat, maximum kivételes esetben egy napos lezárást jelenthet.
3. Hamis állítás: „Egy több méter magas betonfal mögé, egy gettóba kerülnek a hullámtéri lakók”
Valójában: Normál vízállásnál az építményből mindössze egy 0,5-1 méter magas vasbeton térdfal fog látszódni – így, mint a főváros hangsúlyozza, alaptalan a félelem, hogy egy gigantikus vasbeton fal vágná majd ketté a városrészt. A földgát elbontásával végre biztonságosabbá tehető lesz a környék közlekedése is, végre lesz hely az út mindkét oldalán járdáknak, új gyalogátkelőknek és irányhelyes kerékpársávoknak is. Az építkezésnek a védett platánsor és az út nyugati oldalán álló fák védelme mellett kell majd megvalósulnia.
4. Hamis állítás: „A Szentendrei utat 3 éven át 1 sávosra szűkíti a Főváros, mivel a közművek egy része a Szentendrei útra kerül kivezetésre”
Valójában: a Szentendrei úton nem lesz lezárás, oda nem kerül közmű kivezetésre!
5. Hamis állítás: „Árvíz idején tilos lesz a hullámtérben védekezni, a saját otthonaikat megvédeni”
Valójában bár a hullámtérben a Fővárosnak most sincs védekezési kötelezettsége, és ez nem változik a III. kerületi önkormányzat és az FCSM több módon segíteni szokta az egyéni védekezőket, ebben nem lesz változás. Az egyéni védekezés a jövőben is lehetséges lesz mindaddig, amíg az az elsőrendű védvonal védelmét és az árhullám levonulását nem veszélyezteti.
6. Hamis állítás: „A megváltozott vízmozgások összeroppanthatnak épületeket”
Valójában: Az épületek statikai állapotának romlásával, összeroppanásával való fenyegetések légből kapottak. A védmű műszaki megoldásai biztosítják a felszín alatti vízmozgások szükséges elvezetését.
Több évig tart majd a munka
A teljes kivitelezés több évet vehet igénybe, mivel a kivitelező vállalkozónak számos kisebb szakaszra osztva kell majd megvalósítania – mégpedig úgy, hogy minél kisebb nehézséget okozzon az ott élők életében. A közműszolgáltatások ideiglenes vezetékek kiépítése révén – pár órás, előre bejelentett leállásoktól eltekintve – mindvégig biztosítva lesznek, a mentő és a tűzoltó szükség esetén az ideiglenesen forgalomkorlátozott részekre is el fog jutni. Külön terv biztosítja majd azt is, hogyan lehet védekezni akkor, ha esetleg az építkezés ideje alatt érkezne egy nagyobb árhullám.
Megőrizzük a természeti értékeket
A Római-part értékeinek megőrzéséről példaértékűen széleskörű egyeztetés folyt, az emberek nagyon meggyőző többsége, közel 90 százaléka pedig abban foglalt állást, hogy meg kell őrizni a jövőben is a Római-part természetközeli állapotát, annak fejlesztése kizárólag ezen elv mentén valósulhat meg – erről is beszélt az Óbuda.hu-nak Béres András alpolgármester. Kerületünk közkedvelt része nemrég pedig azért került ismét a hírekbe, mert mint kiderült, az itt élők egyértelmű akaratát, valamint Óbuda-Békásmegyer építési szabályzatát felülírva a Kormányhivatal által kinevezett Területi Tervtanács engedélyével a Római-parton akart lakóparkot építeni egy beruházó. Ami ellen Önkormányzatunk természetesen tiltakozott.