A radon egy természetes eredetű, színtelen, szagtalan radioaktív nemesgáz, amely a talajból és az építőanyagokból származik, és onnan jut be az épületekbe. Belélegezve károsíthatja egészségünket, az Egészségügyi Világszervezet jelentése alapján a dohányzás után a tüdődaganatok leggyakoribb oka, az összes rákos megbetegedéseknek pedig két százalékáért felel.
A radont tehát nem látjuk, és nem érzékeljük, így koncentrációjának beltéri mérésére detektor segítségével van lehetőség.
A Pannon Egyetem és a Nemzeti Népegészségügyi Központ most felmérést szervez, amelynek során családi házakban, valamint közintézményekben helyeznek ki detektorokat, amelyekkel a beltéri radonkoncentrációt határozzák meg. Óbuda-Békásmegyer Polgármesteri Hivatala is élni fog a lehetőséggel, és részt vesz a felmérésben.
A felmérés keretében a detektorok egy évet töltenek az adott épületben, mialatt összesen három alkalommal cserélik őket. Ezek az eszközök kisméretűek, nem igényelnek áramellátást, nem alkalmasak hang vagy videó rögzítésére, és nem bocsátanak ki semmilyen egészségre káros anyagot.
A felmérés ingyenes, a detektorok cseréje postai úton történik, a visszaküldéshez térítésmentes válaszborítékot biztosítanak a szervezők a résztvevőknek.
A felmérésben való részvétel ingyenes és önkéntes. Jelentkezni folyamatosan van lehetőség.
A jelentkezés módja:
- a radon@mk.uni-pannon.hu e-mail-címre küldött levéllel
- a Radiókémiai és Radioökológiai Intézeti Tanszék – PE Facebook-oldalon elküldött üzenetben
Arra kérnek mindenkit, hogy a levél vagy üzenet tartalmazza a mérési hely címét, valamint a kapcsolattartó nevét, telefonszámát és e-mail-címét.