A kerületi klímastratégia kidolgozása az itt élők bevonásával történt és történik. A veszélyhelyzetben ugyan a személyes találkozások egy részét felváltották az online véleménycserék, de így is sokan aktívan részt vettek a tervek megvitatásában: a többi között kérdőívek kitöltésével, részvétellel klímakörök találkozóin és bekapcsolódva szemléletformáló programokba. A lakossági javaslatok szakértői továbbgondolása és kiegészítése után történt egyeztetés az önkormányzat vezetőségével, s most erről a változatról mondhattak véleményt az itt élők.
Köszönjük mindazoknak, akik jelentős időt és energiát fordítottak arra, hogy véleményüket megosszák velünk, hiszen mindehhez a 80 oldalas stratégia áttanulmányozására volt szükségük.
A válaszadókat arról is megkérdeztük, a tervezet átolvasása után mely részét tartották a leghasznosabbnak: a többség egyértelműen az intézkedési javaslatokat tekintette a legfontosabbnak, jelezve, egyetértenek, elérkezett a cselekvés ideje.
A jelenlegi helyzetet elemző részről sokan úgy vélekedtek, hogy „részletes és átfogó képet ad”, de hiányzó pontokra is felhívták a figyelmet, konkrét kiegészítő javaslatokkal. És kifejezetten érdekesek azok a hozzászólások, melyek az általánosan környezetkímélőnek ítélt megoldásokhoz adnak új szempontokat: lehet-e például klímabarát egy elektromos autó, melynek akkumulátora környezetszennyező? Vagy számolunk-e azzal, hogy a forgalomlassító buckák végső soron növelik az üzemanyag-fogyasztást, és ezzel a károsanyag-kibocsátást?
A jövőkép kapcsán – ahogy azt várták is a szakértők – diskurzus bontakozott ki, a többség egyetért a kitűzött célokkal, de a megvalósíthatósággal kapcsolatban kérdéseik vannak: például lesz-e elegendő pénz minderre, vagy lehetséges-e helyi szinten a globális folyamatokba beavatkozni. Ugyanakkor sokan üdvözölték, hogy szó esik az egyén és a kisebb közösségek felelősségéről is.
A stratégiát kiegészítő ötletek és javaslatok képviselik talán a véleményezés legizgalmasabb és a legértékesebb részét. A kerékpárutak fejlesztése vagy a helyi termékek és piacok támogatása éppúgy ott vannak a felvetések között, mint a P+R parkolók kérdése, és az igény olyan munkahelyek teremtésére, ahova a lehető legkevesebb napi utazással juthatunk el. Az szintén kiderült, sok véleményező szívügye a hatékony szemléletformálás, melybe civilszervezeteket is bevonnának, és a gyermekek klímatudatos nevelésére fókuszálnának, tudva, az példamutatás nélkül mit sem ér.
Hamarosan közzétesszük a végleges klímastratégiát, valamint az erre épülő, a meghatározott célokat kibontó Óbuda-Békásmegyer Fenntartható Energia és Klíma Akciótervét is, mely véleményezésére szintén felkérjük majd a harmadik kerület lakóit. A részletekről hamarosan írunk.