Védelem az újrakezdéshez – Turgonyi Dániellel beszélgettünk az áldozatsegítő lakásokról

Hírek
Közzétéve:

Mint az Óbuda újság is hírt adott róla, megkezdődtek a felújítási munkálatok abban a három önkormányzati tulajdonú lakásban, amelybe a párkapcsolati vagy családon belüli erőszak potenciális áldozatai költözhetnek majd átmenetileg, hogy új életet kezdhessenek. Erről kérdeztük Turgonyi Dánielt, aki két évvel ezelőtt még alpolgármesterként támogatta a III. kerületi áldozatsegítő program létrejöttét – jelenleg szociális és áldozatvédelmi tanácsnokként segíti a projektet.

Az elmúlt években szerencsére az országos közbeszédben is egyre több szó esik a családon belüli és párkapcsolati erőszak áldozatairól – vagy ahogy Turgonyi Dániel szívesebben nevezi: túlélőiről. „Országos, rendszerszintű problémáról van szó, amelynek megoldásában viszont helyi szinten az önkormányzatoknak is van tennivalója és felelőssége – ezt felismerve indítottuk el két éve a kezdeményezést, többször volt például meghívott vendégünk az áldozatsegítő program eseményein Renner Erika is, aki szintén III. kerületi kötődésű” – fogalmaz a képviselő, aki szerint nagyon pozitívak voltak az elmúlt két év tapasztalatai.

Széles összefogás valósult meg

Az utcai kitelepüléseken megszólított lakosság, a megkeresett szakmai szervezetek, szakértők, a rendőrség, a bíróság, egyaránt nyitott és támogató volt, a védőnői szolgálat pedig – még az államosításuk előtt – maga kezdeményezte, hogy kapjanak egy képzést az áldozatsegítés témakörében. Persze legfontosabb, hogy maguk az áldozatok is jól fogadták az áldozatsegítő programot – ez azért fontos, mert részükről sokszor alacsony a klasszikus intézmények felé irányuló bizalom, hiszen a bírósági, a rendőrségi kihallgatások gyakran újra traumatizálhatják őket.

Turgonyi szerint fontos, hogy a Patent Egyesülettel közös, havi rendszerességű önkormányzati jogsegélyszolgálat is sikeres, vannak visszatérő ügyfeleik is, akik tudják, hogy az élethelyzetük nem egyik pillanatról a másikra oldódik meg. Összességében elmondható, hogy „ha ma Óbudán valaki segítséget kér, jóval nagyobb az esélye, hogy megfelelő szakmai támogatást kap, mint sok más helyen az országban” – tette hozzá. „Bár eleinte voltak egészségesen szkeptikus hangok, ezeket is sikerült eloszlatni, a képviselőtestület mindig egyhangúan elfogadta a szakmai beszámolókat a programról” – fogalmazott Turgonyi, mikor felvetettük, hogy két éve kifejezte a reményét, hogy a projekt nem lesz pártpolitikai csatározások terepe.

A potenciális bántalmazottak anyagi függésben is élnek

Az áldozatsegítő lakások ennek a komplex jogi, szociális, pszichológiai segítségnyújtó programnak lesznek a részei, megvalósításukhoz a Fővárosi Önkormányzattól kapott pályázati támogatást Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat, amely önerővel is hozzájárul a lakások felújításához és működtetéséhez. A cél, hogy megelőző jelleggel átmeneti lakhatást biztosítsanak azok számára is, akik még nem váltak kapcsolati erőszak áldozatává, de a jelek azt mutatják, hogy ez bármikor bekövetkezhet. Az elbírálást az Óbudai Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ végzi majd, ehhez a munkatársaik megkapják a szakmai felkészítést, hogy felmérhessék, mekkora veszélyben van a potenciális áldozat, aki menekülni kényszerül otthonról, hogy újraépítse az életét. „Ez a fajta rizikóanalízis egyébként nem része alapból a szociális munkások tananyagának – ezek új elemek, elsajátításuk szintén a projekt része.”

Az előbírálat után 6 hónapra lehet megkapni egy-egy lakás bérleti jogát, ami újabb 6 hónappal meghosszabbítható lesz a felülbírálatot követően. „Ezt a 6+6 hónapos rendszert úgy hoztuk létre, hogy ezalatt lehetőséget adjunk ezeknek az áldozatoknak talpra állni, valamennyire a saját pénzügyeiket rendezni. Fontos tudni, hogy őket rendszerint pénzügyi függésben is tartják, ezért nagyon nehéz elszakadni sokszor a bántalmazótól” – tette hozzá Turgonyi Dániel.

(A cikk eredetileg az Óbuda Újság 2024. november 1-i lapszámában jelent meg.)

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság