Budapest három egyedülálló természetvédelmi területére fókuszáló, nagyszabású élőhelyvédelmi program indult útjára hivatalosan is a napokban. A Biodiverse City elnevezésű, átfogó hétéves projekt keretében újulhat meg a Mocsárosdűlő természetvédelmi terület, természetbarát vízkormányzással és módszerek felélesztésével.
Budapest természeti környezetét sújtó káros emberi hatások okait és következményeit kívánja enyhíteni a Biodiverse City LIFE élőhelyvédelmi projekt. Az átfogó rehabilitációs program célja – a városi biodiverzitás és éghajlat javítása érdekében – fővárosi zöldterületeket, vizes élőhelyeket helyreállítani. Örömmel adtunk hírt arról korábban, hogy a Mocsárosdűlő egyike a programban szereplő helyszíneknek (a másik két terület a Kőérberek és a Tétényi-fennsík).
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat elkötelezett a területét érintő természetvédelmi fejlesztések megvalósításában, így immár hivatalosan is elindíthatja a projekt előkészületi folyamatait. A napokban megkötött Partnerségi Megállapodás alapján a munkálatokban aktív partnerünk lesz Budapest Főváros Önkormányzata, a Budapesti Közművek, a Fővárosi Csatornázási Művek, a Pilisi Parkerdő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Óbuda-Békásmegyer Városfejlesztő Nonprofit Kft.
A főváros legértékesebb vizes élőhelye lehet
Célzott természetvédelmi beavatkozásokkal Mocsárosdűlő a főváros egyik legnagyobb kiterjedésű és legértékesebb vizes élőhelyévé válhat, ám jelenleg nagyon különböző állapotú élőhelyfoltok alkotják. A terület északi oldalán 24,3 hektár 1994 óta helyi védett természetvédelmi terület, ám most is szenved illegális emberi tevékenységek miatt. Előbb lecsapolták és mezőgazdasági területté alakították, majd az 1980-as években lakótelep építésre jelölték ki. Az építkezés szerencsére ugyan nem kezdődött el, a rendezetlen állapotok mégis egészen 2021-ig fennmaradtak, mikor a Fővárosi Önkormányzat a Mocsáros zöldfelületének legnagyobb részét átsorolta beépítésre nem szánt területfelhasználási kategóriákba.
A LIFE-pályázat elnyerése után hamar, 2024. április 1-től a Mocsáros természetvédelmi területi mérete 75 hektárra nőtt. Megteremtődtek azok a feltételek, amelyek a kedvezőbb vízháztartást biztosító vízkormányzáshoz, a természetkímélő legeltetés kialakításához, a faültetvények természetközeli erdőkké alakításához szükségesek.
Kevesen tudják azt is, hogy az egész világon csak a Kárpát-medencében él a magyar tarsza, aminek jelentős állománya éppen Mocsárosdűlőn fordul elő. Éppen ezért természetbarát gyepgazdálkodás kialakítása, a rovarok szerepének, jelenlétének elfogadtatása is feladata a projekt megvalósítási időszaknak.
Lehetőség az Aranyhegyről érkező csapadék elvezetésére
A Biodiverse City LIFE pályázat révén összesen 271 hektár élőhely természetvédelmi állapota javulhat: várhatóan 20 indikátorfaj, közöttük 8 közösségi (európai) jelentőségű faj populációja növekedhet, nem beszélve arról, hogy javul az ökoszisztéma és a klímaváltozás negatív hatásai enyhülnek.
A Mocsárosdűlő revitalizálása lehetőséget ad az Aranyhegyről érkező csapadékvíz befogadására is, így nemcsak ökológiai fejlesztés, hanem nagyban segíti a térség egy részének vízelvezetési problémáinak megoldását. A természetvédelmi erőfeszítésekbe pedig mindig indokolt bevonni a helyben lakókat, így az Aquincum-Mocsáros Egyesület, a Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesület, a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és az Urban Meadow Lab is aktív résztvevői és alakítói lesznek a projektnek.