Beszámolók, rendeletmódosítások és tájékoztatók – ülésezett a kerületi testület

Hírek
Közzétéve:

A lakásbetöréseket, gépjárműlopásokat és rablásokat illetve a trükkös lopásokat sérelmezi leginkább a lakosság. Ez derül ki a III. kerületi rendőrkapitányság helyzetértékelő jelentéséből, melyet Horváth Antal alezredes, kapitányságvezető állított össze a 2011-es évről.

A kitűzött célok között szerepelt egyebek mellett a reagálási idő csökkentése és a lakosságot leginkább irritáló bűnesetekkel szembeni hatékonyságnövelés. A vagyon elleni bűncselekményekkel a nagyobb lakótelepek környéke, a forgalmas csomópontok, illetve az éjszakai szórakozóhelyek fertőzöttek leginkább. A lakásbetörések nagyobb részét a kertvárosi, valamint lakótelepi részeken követik el. Ezen a téren 6%-os csökkenést mutat az előző évhez képest a statisztika. Az elmúlt évben a nyomozás eredményességi mutatók 35%-ról 38,7%-ra javultak. A helyi polgárőrséggel és a közterület-felügyelet munkatársaival rendszeressé vált a közös járőrszolgálat.

A küszöbön álló, belső Óbudát érintő fizető parkolás bevezetéséről első fordulóban tárgyaltak a képviselők. Sem a zónahatárokról sem a díjtételekről nem döntöttek. Az viszont elhangzott, hogy a tervezett rendszer bevezetésének célja a közlekedés és a helyi lakosok parkolási problémáinak megoldása. Ennek során figyelemmel lesznek az itt élők és a helyi vállalkozások védelmére, ezért számukra a maximális kedvezményeket fogják biztosítani. A tervezetben környezetvédelmi szempontokat is figyelembe vesznek, a villany, hibrid, illetve gázüzemű autók tulajdonosai is kedvezményt élveznek majd.

A Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa tavaly decemberében küldött állásfoglalása alapján a zajvédelem helyi szabályozását módosítani kell annak érdekében, hogy a közterületi rendezvények környezetében élők ne legyenek kitéve határértéket meghaladó zajterhelésnek. Ennek megfelelően a testület úgy döntött, hogy ha a kérelemben közölt adatokból az állapítható meg, hogy szabadidős zajforrásból származó környezeti zaj a környéken élők nyugalmát indokolatlanul zavarná, a polgármester a rendezvény időtartamára, a hangosító berendezés zajkibocsátására vonatkozó korlátozást (különösen a hangerősítő teljesítményének, beállításának, darabszámának meghatározása), hangárnyékoló eszköz alkalmazását írhatja elő. Az egybefüggően egy napnál hosszabb vagy rendszeresen ismétlődő közterületi rendezvények esetén a zaj- és rezgésvédelmi követelmények teljesítését zaj- és rezgésvédelmi szakértő által végzett mérésekkel kell igazolni. A rendezvénytől származó zajjal kapcsolatos panasz kivizsgálása érdekében a polgármester zajvédelmi szakértőt kér fel ellenőrző zajmérésre. A rendelet hatálya az állami, valamint az önkormányzat által szervezett ünnepségekre nem terjed ki.

Miután a korábbi Textilruházati Ipartörténeti Múzeum önkormányzati fenntartásba került, új kiállítás szervezésének igénye került napirendre. A kerület pályázatot nyújtott be, melyet a NEFMI  muzeális intézmények szakmai támogatása írt ki. Ezzel teremtenék meg az Óbudai Múzeum-Goldberger Textilipari Gyűjtemény 2013-ban nyíló új állandó kiállításának feltételeit. A cél: modern muzeológiai eszközökkel emléket állítani az 1784-ben, Goldberger Ferenc által alapított és több mint 200 éven át fennállt textilgyár történetének.

Komoly erőfeszítést takar az a hosszan tartó szakmai egyeztetés, melyben politikusok, jogászok, hivatalnokok, és nem utolsó sorban szociális szakemberek vettek részt abból a célból, hogy az Óbuda-Békásmegyer területén élő szociálisan hátrányos helyzetben lévő, lakhatással kapcsolatos hátraléka miatt eladósodott és a lakhatás biztonságának elvesztésével fenyegetett lakosok fizetőképességét helyreállítása, és a lakhatás biztonságának megőrzése érdekében a jelenleginél hatékonyabb rendszert hozzon létre. A megszületett tanulmány a ténymegállapításokon túl, az eddig megtett intézkedéseket is tartalmazza.

A képviselő-testület elfogadta a 142 m2 alapterületű, Vöröskereszt u. 11. szám alatti gyermekorvosi rendelő és védőnői szolgálat céljára szolgáló helyiség használatáról a tulajdonos Budapest Főváros Önkormányzatával kötendő haszonkölcsön szerződés tervezetét. Az önkormányzat Védőnői Szolgálata jelenleg nyolc telephelyen mintegy 60 főt foglakoztat. Az elhelyezési körülmények különösen a Vörösvári úti és a Csobánka téri rendelőintézetben zsúfoltak, ezeken a helyszíneken azonban nincs lehetőség a bővítésre.
A Vöröskereszt u. 9-11. épülete fővárosi tulajdonban van, de a kerületi önkormányzat használja. Jelenleg házi gyermekorvosi körzet, védőnői szolgálat és gyermekfogászati rendelő működik az épületben. Az orvosi rendelő melletti helyiség azonban évek óta üresen áll. Ezt a kihasználatlan helyiséget fogja (felújítást követően) a védőnői szolgálat az óbudai gyermekek ellátási körülményeinek javítása céljából használni. A bővített helyen 2 területi és 3 iskolavédőnő dolgozik majd, ezzel megoldva a közös váró jelentette problémát. Az egyeztetések eredményeként a Főváros hozzájárult a helyiség ingyenes használatba vételéhez.

Az Óbudai Szociális Szolgáltató Intézmények épületei ellen irányuló sorozatos betörések, lopások miatt a képviselő-testület úgy döntött, felülvizsgáltatja az eddig alkalmazott 3 riasztórendszert valamint, újabb technikai védelemmel látja el. Az elkövetők elsősorban az irodákból készpénzt tulajdonítottak el, ezért a védelmi eszközöket, riasztókat és kamerarendszert az irodák és a bejárati ajtók megfigyelésére alkalmas helyre szerelik be. A testület a kockázati tartalék terhére szavazta meg azt az előreláthatólag 9 millió forintot, amely a Szociális Szolgáltató Intézmény 9 épületére vonatkozik.

A képviselő-testület az önkormányzat 2012. évi költségvetésében 20 millió Ft-os civil alapot hozott létre.  Az idei évben is mindkét félévben sor kerül a civil működési pályázat kiírására, félévenként 10 millió forintos keretösszeg meghatározásával.
A pályázat célja továbbra is a civil szervezetek működéséhez és létesítő okiratában lefektetett alaptevékenységéhez való hozzájárulás, mind eszköz és infrastruktúra, mind pedig humánerőforrás tekintetében.
A 10.000.000 forintos keretösszegből az egyes pályázóknak nyújtható támogatás 500.000 forint. A pályázati felhívásra összesen 101 érvényes pályamű érkezett be az március 23-ai határidőig. A Kulturális, Civil és Kisebbségi Bizottság javaslatát megszavazva 9.620.000 forint felosztásáról döntött a városvezetés.

2012. márciusában Erzsébetváros Önkormányzata szerződést kívánt kötni Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatával, sajátos nevelési igényű gyermekek bölcsődei ellátására.  A III. kerület 1998 óta a hat éven aluli fogyatékos gyermekek korai habilitációs és rehabilitációs célú fejlesztését is ellátja. Ennek a törvényi kötelezettségének eleget téve, ezt az általa alaptevékenységként biztosított napközbeni ellátás körében teszi.
A testület megszavazta, hogy az önkormányzata fenntartásában működő Óbudai Egyesített Bölcsődék telephelyén 1 fő sajátos nevelési igényű, VII. kerületi lakos gyermek részére speciális bölcsődei ellátást biztosítson, amennyiben a Szakértői és Rehabilitációs Bizottság az Intézményt kijelölte és az Intézmény a befogadó nyilatkozatát megtette, továbbá a működő bölcsődei csoportba a kisgyermek beilleszthető és a személyi és tárgyi feltételek számára megfelelnek. A feladat elvégzéséért Óbuda- Békásmegyer Önkormányzata az ellátottak után járó normatív állami támogatás lehívására jogosult, ezen felül Erzsébetváros Önkormányzata, jelenleg napi 3.228.-Ft térítési díjat fizet.

A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének Nyugdíjas Alapszervezetének nyugdíjas klubja új helyre költözik. Az eddigi bérleményt, amely a 1032 Budapest, Ágoston utca 14. szám alatt található, nem tudja fenntartani. A bérleményben a hőmennyiségmérők ÖKO-program keretében történt felszerelése után (annak ellenére, hogy a radiátorok minimális teljesítményre vannak leszabályozva), a korábbiakhoz képest többszörös összegű távfűtési számlákat kapnak, amit nem tudnak fizetni. A testület úgy döntött, hogy egy másik önkormányzati tulajdonú irodahelyiséget ad bérbe a Szövetségnek kedvezményes feltételekkel, 2012. május 1-től 2017. április 30-ig.

Elkészült és elfogadták az Óbudai Vagyonkezelő Zrt. a 2012- 2014 évekre vonatkozó vagyongazdálkodási stratégiáját. A stratégiát az Óbudai Vagyonkezelő Zrt. a Vagyongazdálkodási Osztály koordinálásával és az illetékes szervezeti egységek bevonásával készítette el, mely átfogó képet nyújt az önkormányzat jelenlegi, elsősorban ingatlangazdálkodás, vagyonnyilvántartás területén megvalósuló vagyongazdálkodási tevékenységről, melyek hatékonyabbá tételéhez javaslatokat fogalmaz meg egy elvárt jövőbeli cél meghatározásával. A Stratégia „Operatív Program” című VII. fejezetében meghatározott feladatok végrehajtását is elrendeli.

Óbuda- Békásmegyer Önkormányzata és a Nonprofit Információs és Oktató Központ (NIOK) Alapítvány között már évek óta sikeres az együttműködés. A NIOK Alapítvány célja, hogy Budapesten, annak kerületeiben személyes és internetes információszolgáltatások, tanácsadások, rendezvények segítségével támogassa a főváros, azon belül a III. kerület civilszervezeteinek működését, tevékenységét, fejlődését. Ennek érdekében a NIOK megpályázza a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium „Civil Információs Centrum” cím elnyerésére kiírt pályázatát. A Civil Információs Centrum cím elnyerése esetén szorosabb együttműködés várható számos területen, ezért úgy döntött a testület, hogy támogatja az együttműködési szándéknyilatkozat aláírását. Az együttműködés területei a többi között: Információs napok, fórumok szervezése, rendszeres kerületi klubalkalmak tartása, képzések, tudásbázis létrehozása, szakértői adatbázis rendelkezésre bocsátása.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság