Göncz Árpád 1922. február 10-én született Budapesten. E jeles évfordulóról évről évre megemlékezünk. Kifejezzük tiszteletünket és szeretetünket a köztársasági elnöknek, az író-műfordítónak, az embernek és mi itt Óbudán, az elkötelezett lokálpatriótának is, többek között emlékhelyeinek megkoszorúzásával.
Jó szívvel idézzük fel pályáját, életútjának egy-egy állomását, még akkor is, ha azok között akadnak fájdalmas emlékek is. Amit biztosan állíthatunk, a jogi végzettségű ifjú Göncz Árpádot a politika – a szó nemes értelmében – és mások érdekeinek önzetlen képviselete már húszas évei elején vonzotta, így 1945-ben a Független Kisgazdapárt ifjúsági szervezetének elnöke, majd hamarosan a párt főtitkárának személyi titkára lett.
Ismerve az 1940-es évek magyar történelmét szinte nem is csodálkozunk, hogy az akkori politikai diktatúrát jellemző üldözés őt is utolérte. Mivel a Kisgazdapártot felszámolták, őt pedig három hétig tartották fogva a Katonapolitikai Osztályon, folyamatos kihallgatásokkal, a jogvégzett ifjúnak segédmunkásként, hegesztőként, csőlakatosként jutott csak munka.
1956 számára egy új esélyt jelentett, hogy ismét tehessen honfitársaiért, a Magyar Parasztszövetségben talált magának hivatást és részt vett a Magyar Demokratikus Függetlenségi Mozgalom által benyújtott memorandumok elkészítésében is. A forradalmat leverték, a szabadságharcot legyőzték, de az ő elhivatottságát soha sem sikerült, pedig akkor életfogytiglani börtönre ítélték.
Majd 1963-ban amnesztiával szabadulva új feladatok után nézett és mindannyiunk szerencséjére az író-műfordító út felé indult. Így hálával nemcsak politikusként emlékezünk rá, hanem káprázatos íróként és műfordítóként is, még ha ezt a pályát a kényszer – a fogva tartásban töltött idő – szülte is.
Íróként regények, elbeszélések, esszék jellemzik munkásságát. És műfordítóként is bátran nyúlt a különböző műfajokhoz, szerzőkhöz. Fordított Ernest Hemingway műveitől kezdve, John Updike regényein át, Agatha Christie semmihez sem fogható detektívtörténeteiig, sok-sok alkotást.
És lefordította Tolkien ikonikus művét, A Gyűrűk Urát. Rajongásig beleszerettünk, első olvasásra.
Göncz Árpád 1988-tól ismét rátalálhatott a politikusi hivatására, majd ő lett hazánk rendszerváltás utáni első köztársasági elnöke. Ez ma már történelem, még akkor is, ha sokan személyesen is megérhettük, átélhettük.
Tartsanak velünk, emlékezzünk együtt Göncz Árpádra, Óbuda-Békásmegyer díszpolgárára, aki ezt a címet mindvégig igen megtisztelőnek tartotta és büszkén viselte. Hajtsunk fejet emléke és az általa létrehozott értékek előtt ma 11 órától az Óbudai Egyetem parkban és egykori otthonánál, a Bécsi út 88. szám alatti emléktáblánál.