ÁSZ jelentés az önkormányzatról

Hírek
Közzétéve:

Az ÁSZ 2003 óta négy éves rendszerességgel vizsgálja a jelentősebb vagyonnal gazdálkodó városokat és önkormányzatokat, köztük a főváros mind a 24 önkormányzatát. A tapasztalatok szerint a legtöbb önkormányzat jelentős hiánnyal tervezi költségvetését.

Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatáról szólva Sepsey Tamás elmondta, hogy a helyhatóság a mintegy 122,9 milliós összvagyona az elmúlt három és negyed évben 6,5%-al gyarapodott. Az önkormányzatok adósságállományát növelő kötvénykibocsátás Óbuda esetében nem történt. A kerület 550 millió forintot kitevő kötelezettségvállalása nem veszélyezteti a likviditást, a működési célú bevételek és kiadások egyensúlyban vannak.

Az önkormányzat ugyanakkor a 2007-2009 közötti összességében nem készült fel eredményesen az európai uniós források igénybevételére és a várható támogatások felhasználására. Az honlapon történő közzétételi kötelezettség sem teljesült maradéktalanul, a pénzeszköz-használati vagyongazdálkodási és céltámogatási adatok többsége nem került fel.

Az önkormányzat által beadott 20 pályázatból 7 volt sikeres, 12 elbírálás alatt van, és mindössze 1 volt sikertelen. Ezen teljesítmény alapján a 23 kerület versenyében Óbuda dobogós helyet szerzett. A költségvetés tervezési és zárszámadás készítési folyamatok szabályozottsága alacsony kockázatot jelentett a feladatok megfelelő, szabályszerű végrehajtásában. A költségvetés tervezési és zárszámadás készítési folyamatban a működésbeli hibák megelőzésére, feltárására, kijavítására kialakított  kontrollrendszerek működését – melyet a szabályszerűség és a célszerűség alapján vizsgált – az önkormányzat működési, nyilvántartási és nyilvánossági rendszerében, összességében kiválónak találta.


Kiegészítés Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata gazdálkodási rendszerének 2010. évi Állami Számvevőszéki ellenőrzéséről szóló sajtótájékoztatóhoz

Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata gazdálkodási rendszerének 2010. évi Állami Számvevőszéki ellenőrzéséről szóló jelentésében megállapította, hogy „Az önkormányzatnál a 2007-2010. évi költségvetésben az egyensúlyt nem biztosították, a költségvetési bevételek nem nyújtottak fedezetet a költségvetési kiadásokra.”

Az ÁSZ. jelentésre tett észrevételünkben kifogásoltuk, hogy a jelentés egyoldalúan vizsgálja a költségvetési egyensúly kérdését és nem tér ki a központi költségvetési források alakulásának elemzésére.

A központi költségvetés már 2005. évben is alulfinanszírozta a törvény által önkormányzati hatáskörbe utalt kötelező feladatokat (igazgatási, oktatási, szociális és kulturális feladatok). A 2005. évet bázisnak tekintve 2006-2010. években, nominál értéken, összességében 3.510.669 eFt központi költségvetési támogatás hiány mutatható ki. Ehhez képest az önkormányzat költségvetési működési forráshiánya, amelyet az ÁSZ kifogásol mindösszesen 710.114 eFt, fejlesztési célú hitel állománya pedig 556.565 eFt.

A központi támogatás csökkenésén túl a 2008-2010. évben kialakult negatív pénzügyi-gazdasági folyamatok az önkormányzat gazdálkodását alapvetően befolyásolták.

A 2007-2010. évi költségvetés tervezésénél és végrehajtásánál a pénzügyi egyensúly fenntartása és a likviditás megőrzése érdekében bevételt növelő és kiadást csökkentő intézkedéseket tettünk, melyet az Állami Számvevőszék is pozitívan értékelt.

Az intézkedések hatásaként elértük, hogy a költségvetés kiadási oldala az időarányos előirányzat alatt teljesült, de ez sem tudta kompenzálni az ingatlanpiac stagnálása és a csökkenő központi támogatás miatt keletkezett bevételkiesést.
A fenti okok miatt — és a megtett intézkedések ellenére — az önkormányzat 2008-2010. években nem tudta biztosítani a költségvetés bevételek és kiadások egyensúlyát.

Budapest, 2010. szeptember 22.

Bús Balázs polgármester

Jelentés a Budapest Főváros III. kerület Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata gazdálkodási rendszerének 2010. évi ellenőrzéséről

Prezentáció az önkormányzat gazdálkodásáról

Amennyiben az Óbuda TV adása az alábbi ablakban nem nyílik meg, kérem, töltse le innen a felvételt.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság