Kérdések és válaszok a kerületi „MDF”- piacokról

Hírek
Közzétéve:

Mióta vannak ilyen jellegű piacok a kerületben?
Zacsek Gyula egykori országgyűlési képviselő kezdeményezésére hozták létre városokban, a ’90-es években. A kerületben is ekkoriban kezdték működésüket, majd a kétezres évektől különböző alapítványok vették át fenntartásukat.
Hol vannak a kerületben a szóban forgó heti vásárok?
Az egyik a Vörösvári úton a Szent Margit Szakrendelő előtti parkolóban, a másik a Pünkösdfürdő utcai parkolóban.
Miért kellenek ezek a piacok?
Az említett piacokon a mezőgazdasági termelők a közvetítő kereskedelem kiiktatásával, közvetlenül a fogyasztók számára értékesíthetik termékeiket, jóval az átlagáron alul, jó minőségben. Ezek a tények már meg is indokolják, hogy miért mutatkozott ekkora igény a vásárok fennmaradására. A termelők, árusok és a lakosok egyaránt érdekeltek ebben.
Kik üzemeltetik a kerületi piacokat?
A Vörösvári útit a Piacfejlesztési Alapítvány, a Pünkösdfürdő utcait pedig az Értünk és Mindenkiért Alapítvány tartja kézben.
A két szervezet mit vállalt a megállapodás szerint?
A két alapítvány vállalta, hogy a megegyezés szerinti közterület-használati díjat hiánytalanul kiegyenlíti az önkormányzat felé, és betartatja a megállapodásban foglalt közegészségügyi feltételekre, illetve közterület-használatra vonatkozó szabályokat.
Mi az önkormányzat szerepe a piacok üzemeltetésében? Ebben az ügyben mit szeretne a helyhatóság vezetése és mit a lakosság? 
Vállalása szerint az önkormányzat heti egy alkalommal az alapítványok rendelkezésére bocsátja az említett közterületeket, a képviselő-testület által meghatározott díj ellenében.
A kerületben élők véleménye nem egyöntetű a piacok tekintetében.
Az önkormányzat vezetése szeretne a lakosok többségének igényéhez igazodni úgy, hogy a fent említett lehetőséget biztosítsa az árusoknak, ugyanakkor elvárja, hogy az üzemeltető alapítványok kifizessék a közterület-használati díjat, betartassák a közegészségügyi, köztisztasági és egyéb, meghatározott fontos feltételeket.

Mennyit kell fizetniük a területhasználatért az alapítványoknak? 
A 30/2004. (VII.1.) számú rendelet szabályozza az önkormányzat tulajdonában lévő közterületek használatát és rendjét. Előbbi, illetve a testületi döntés alapján a piacokkal elfoglalt területek – a Vörösvári úton 2359, a Pünkösdfürdő utcában 2584 négyzetméter – után 30 forint/ négyzetméter/nap a közterület-használati díj.
Minden feltételnek eleget tesznek? 
A folyamatos egyeztetések ellenére a Piacfejlesztési Alapítvány 2012 januárjától semmit nem fizet. Rendre visszaküldi az önkormányzat számláit, miközben a kereskedőktől beszedi a bérleti díjakat.
Voltak-e problémák, panaszok a működéssel kapcsolatosan?
Az egyik probléma a piac túlterjeszkedése volt. Ez azt jelenti, hogy az eredetileg bérelt helyeken kívül gyakran a járda, esetenként az úttest is rakodótérként szolgált. A parkolási szabályokat is gyakran áthágták, ezzel a zöldterületet pusztítva. Az eldobált és a piac után otthagyott szemét különösen az ott élők életét keserítette meg. Korábban az engedély nélküli árusítás is probléma volt.
Sikerült-e ezeket a gondokat orvosolni? 
Idén mindkét alapítvány a használt területnek megfelelő nagyságú területre kért, illetve kapott közterület-használati hozzájárulást. A III. kerületi Közterület-felügyelet munkatársai rendszeresen és szigorúbban ellenőrzik a közterület-használati hozzájárulásban, illetve a vonatkozó jogszabályokban meghatározott feltételek betartását. Megakadályozzák a piacok környezetében az illegális árusítást, valamint a szabálytalan parkolást is.
A képviselő-testület felülvizsgálta és módosította a tavaly december 15-én és idén január 26-án hozott határozatait a március 29-ei ülésen.
Ebben helyt adott a Piacfejlesztési Alapítvány és az Értünk és Mindenkiért Alapítvány fellebbezéseiben foglaltaknak.

Mik voltak ezek, miért vizsgálták felül a korábbi döntést?
Lakossági igény mutatkozott az iránt, hogy a piacokon ne kizárólag termelői élelmiszereket áruljanak. A képviselő-testület ezért engedélyezte – a kizárólag üzletekben árusítható termékek kivételével – valamennyi áruféleség árusítását úgy, hogy az alapítványoknak csak félnapos közterület-használati díjat kell fizetniük. A piacok tehát tovább működhetnek gazdagabb árukínálattal, kedvezőbb feltételekkel.

Az alapítvány a bérletekből támogatja a piacok fejlesztését?
Nem tudni, hogy mire fordítják a bevételt, de a piacokon nem látni, hogy fejlesztés történt volna.
Bezár-e az MDF piac?
Nem, nem zár be. Igény van rá a lakosság és a kereskedők részéről is, ezért az önkormányzat mindenképpen biztosítani fogja a piac további működését.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság