Március 27-én megnyílt az Esernyős Galériában Az erőszak és én című kiállítás, amely Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat Áldozatsegítő Programja és a NANE Egyesület közötti együttműködés keretében valósult meg, Horgas Péter tervező-dizájner közreműködésével. Köszönjük, hogy velünk tartottak a megnyitóeseményen, a kiállítás április 21-ig tekinthető meg.
Halmai Róbert, az Esernyős ügyvezető igazgatója köszöntötte elsőként a kiállítás résztvevőit, majd kérte fel meghívott vendégeinket, hogy mondják el köszöntőbeszédüket, illetve nyissák meg a kiállítást.
Dr. Kiss László polgármester köszöntőjében hangsúlyozta, hogy amióta Turgonyi Dániel alpolgármester egy évvel korábban egyeztetésre hívta, hogy indítson az önkormányzat áldozatsegítő programot párkapcsolati és családon belüli erőszak áldozatai számára, valamint a velük kapcsolatba kerülő szakembereknek, számtalanszor merült fel a kérdés, hogy van-e feladata, dolga ebben az önkormányzatnak, „hivatalosan szerepel-e az önkormányzat feladatlistáján” ez a szerepvállalás. A válasz, fogalmazott a polgármester, ott áll a program tájékoztató kiadványának címoldalán is: „a párkapcsolati erőszak nem magánügy”.
Ebben a pár oldalas prospektusban sok hasznos információ és telefonszám szerepel, de ahogy dr. Kiss László is rámutatott: ez önmagában nem elegendő. A probléma minél hatékonyabb kezelése mellett a megelőzés, az érzékenyítés, a társadalmi vita is rendkívül fontos. „Az áldozathibáztatást el kell kerülni”, és erre magunkat, a közösségünket, a társadalmat is nevelni kell, mondta el a polgármester. „Egy bűncselekmény sosem az áldozat hibája. A bűncselekményeknek sajátos alakzatuk az, hogy az áldozatai az áldozatai, az elkövetői pedig az elkövetői. És sosem fordítva.” Nem pusztán a lakosság segítése és támogatása a dolgunk, hanem az érzékenyítés, a figyelemfelhívás is, foglalta össze a polgármester, többek között a kultúra, a művészet eszközével is.
„Mindent meg fogunk tenni, hogy ezt minél több csatornán, minél többféle eszközzel megtegyük. Méghozzá azért, mert a párkapcsolati erőszak nem magánügy” – zárta köszöntőjét dr. Kiss László.
Ezt követően Dés Fanni, a NANE munkatársa mondott rövid köszöntőt. Beszédében kiemelte, hogy az egyesület egyik legkomplexebb programja a harmadik kerületben valósul meg, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat jelentős forrást biztosít az áldozatsegítésre, a képzésekre és a kulturális projektekre.
A Van Képem Hozzá kiállítás születéséről, a projekt anyagáról is szólt röviden. Mint mondta, a kiinduló elképzelés az volt, hogy mivel az áldozatoknak jellemzően rendkívül nehéz beszélniük az átélt erőszakélményekről – emellett gyakori, hogy nem hisznek nekik, meg sem hallgatják őket, a trauma természete pedig olyan, fogalmazott, hogy nehéz szóban kifejezni, milyen erőszakot követtek el ellenük, és hogyan –, a művészet jó eszköz arra, hogy ezeket a traumákat máshogy is meg lehessen fogalmazni. Fotók és képek segítségével sokan könnyebben ki tudják fejezni magukat, így az erőszaktúlélőknek lehetőséget akartak biztosítani arra, hogy az elszenvedett erőszakról, a velük történtekről más formában tudjanak beszélni.
A Néma Tanúk piros bábui is helyet kaptak a kiállításban. Ahogy Dés Fanni felhívta rá a figyelmet, ezekkel a piros sziluettekkel „azokra a nőkre emlékezünk minden évben, akik nők elleni erőszak áldozataként haltak meg”. Mindegyik bábun egy nő története olvasható. „A megemlékezés mellett arra is szeretnénk velük felhívni a figyelmet, hogy ebben az országban hetente egy nőt meggyilkolnak, azaz hetente egy nő hal meg családon belüli erőszak áldozataként.”
A köszöntőbeszédek után a kiállítást Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere nyitotta meg. „Fontos és bátor” kiállításnak és kiállásnak nevezte az Esernyős tárlatát, emellett méltatta az önkormányzat felelősségvállalását a probléma megoldásában.
„Van a magyar politikai beszédben egy toposz: a négy fal között. És él egy olyan közéleti elképzelés, amely szerint minden, ami a négy fal között történik a családok életében, az teljesen független attól, hogy mi van a falakon kívül” – fogalmazott Karácsony Gergely. Magánügyei természetesen mindenkinek vannak, minden családnak, mondta, mégis: hogy hogyan élünk ma Magyarországon a négy fal között, az a társadalmi, politikai, közéleti tágabb összefüggésektől is nagymértékben függ. Például hogy „a politika azt tartja-e fontosnak, hogy folyamatosan polarizálja a társadalmat.” Hogy a gyűlölet mennyire része a politikai nyelvünknek. Vagy olyan nyelven beszélünk-e a közös dolgainkról, amely a problémák megértését, megbeszélését segíti elő, tette fel a kérdést.
A társadalmi problémáink tabusításáról, szőnyeg alá sepréséről is beszélt. Kitüntetünk-e olyan embereket, akik a családon belüli erőszak relativizálásához asszisztálnak, vagy éppen olyan embereket tüntetünk ki, akik bátor nőként a saját életükön keresztül hívják fel súlyos társadalmi problémákra a figyelmet, mutatott rá a főpolgármester.
„A kérdés, hogy olyan társadalomban élünk-e, ahol a családok a négy fal között szeretetteli módon tudnak élni. Olyan kultúrában élünk-e, ahol megbeszéljük a problémáinkat. Olyan-e az ellátórendszerünk, amely időben észreveszi, ha valahol komoly baj van. Van-e hatékony segítség gyerekeknek és nőknek, akik ki vannak téve ennek a kockázatnak. Ami tehát a négy falon kívül van, az rendkívüli módon befolyásolja azt, hogy hogyan tudunk élni a saját családunkon belül. És ebben a politikának és a közéletnek nagyon fontos szerepe van” – emelte ki Karácsony Gergely.
A tabusítás önmagában probléma, nem csinálhatunk úgy, mintha a család és az erőszak elképzelhetetlen lenne egymás mellett, hiszen nap mint nap találkozni szörnyű esetekkel, mondta. „Ha nem tudunk erről beszélni, akkor nem tudjuk megoldani sem” – fogalmazott a főpolgármester.
Zárásképpen hangsúlyozta, a harmadik kerület áldozatsegítő programjáról a legnagyobb elismeréssel tud csak szólni, egyúttal reményét fejezte ki, hogy más kerületek, más települések is tudnak e példa alapján hasonló kezdeményezéseket indítani, vagy a sajátjukat továbbgondolni. Itt ragadta meg a lehetőséget, hogy Miskolc alpolgármesterét, Varga Andreát is köszöntse, aki szintén a kiállítás vendége volt.
Köszönjük mindenkinek a részvételt, együttműködő partnereinknek pedig a támogatást. Az eseményt a Facebookon élőben is közvetítettük, ITT nézhetik meg a megnyitót.
A kiállítás április 21-ig tekinthető meg az Esernyős Galériában. Az önkormányzat programjáról pedig ITT olvashatnak bővebben.
Március 29-én, szerdán 18.00 órától a kiállításhoz kapcsolódva tartjuk az áldozatsegítő program panelbeszélgetés-sorozatának második részét Művészet és erőszak címmel, amelynek során művészeket és szakembereket kérdez Turgonyi Dániel az erőszak ábrázolásának nehézségeiről, a művészet eszközeiről és erejéről, a traumafeldolgozás művészet általi lehetőségeiről. Tartsanak velünk, várjuk Önöket szeretettel!