Húsz év a születési sérültek rehabilitációjáért

Hírek
Közzétéve:

A hidroterápia szerepe és lehetséges irányai a koragyermekkori fejlesztésben, terápiában hangsúlyozottan fontos téma Magyarországon, mert a koraszülöttek és születéskori sérülést elszenvedettek aránya európai viszonylatban kiugróan magas. Ők csecsemőkorban elkezdett, összetett speciális terápiát igényelnek, melynek hatékony eleme lehet a hidroterápia.

Az alapítvány húsz évvel ezelőtti létrehozását az a személyes tapasztalat motiválta, hogy a születési sérült, koraszülött babák ellátása, terápiája, fejlesztése területén komoly hiányosság volt a magyar egészségügyben. Az alapító dr. Schultheisz Judit harmadik gyermekét traumatikus szülés során érte maradandó sérülés, az újszülöttet újra kellett éleszteni.

Miután Schultheisz Judit felkarbénult gyermeke a saját maga által kidolgozott gyakorlatok hatására jobban fejlődött, mint a hasonló problémákkal küzdő társai, a szülők kérték, mutassa meg, mi a titka ennek a gyors fejlődésnek. Először otthonában fogadta a szülőket, majd 1991-ben a rehabilitációs tevékenységhez a III. kerületi önkormányzat biztosított helyet egy bölcsődében. A Gézengúz Alapítványnak ma 3 központja van, Budakalászon (Cseppek Háza), Békásmegyeren és Győrött, idén pedig Salgótarjánban is megkezdték a munkát. Óbuda-Békásmegyer önkormányzata a kezdetektől támogatja az alapítvány munkáját helyiségek biztosításával és pénzzel is.

Dénes Gábor, a Menedzserek Országos Szövetségének főtitkára a konferencia megnyitóján köszönte meg Óbuda polgármesterének a segítséget. – Bús Balázs azok közé az emberek közé tartozik, akik nem csak szavakkal, de tettekkel is támogatják az alapítványt, és általában a rászorulókat – mondta a konferencia házigazdája.

„Az életnek értéket csak a szolgálat adhat, amellyel az emberek ügye felé fordulunk. Ez kissé szigorúan és általánosan hangzik, de ez az egyetlen igazság, melyet minden következménnyel megismertem.” Bús Balázs ezzel a Márai-idézettel köszöntötte a konferencia résztvevőit. Úgy fogalmazott: nagy öröm számára olyan szervezetek meghívásának eleget tenni, melyek saját működésük középpontjába a rászoruló embert állítják, mert a megértés, a cselekvő segítés olyan érték, melyet maga is oszt. Magyarországon évente megközelítőleg 5000 gyermek jön a világra valamilyen rendellenességgel – emlékeztetett a polgármester. 20 év eddig elért diagnosztikai és terápiás eredményei mind azt igazolják, hogy szükség van a civil önszerveződés olyan formájára is, mely az egyébként meglévő, de nem minden igényt kielégítő állami egészségügyi ellátást képes hatékonyan kiegészíteni. Mi, a III. kerület vezetői úgy gondoltuk, hogy az alapítvány olyan hiánypótló és innovatív munkát végez, mely érdemes a támogatásra – mondta Bús Balázs.

A konferencián az egészségügyi tárca nem, a kormány azonban képviseltette magát. A fővédnökséget vállalt Navracsics Tibor külföldi útja miatt nem volt jelen, üdvözletét Nagy Anna kormányszóvivő adta át. A kormányszóvivő a gyermekjogok nemrég ünnepelt világnapja kapcsán arra figyelmeztetett: a gyerekek csak méreteikben és befolyásukban kicsik, emberi jogaikban egyenrangúak a felnőttekkel. Jogaik érvényesülése azonban a felnőtteken áll. Nagy Anna a segítők segítésében látja az állam szerepét. A kormányszóvivő úgy véli, a január 1-jétől életbe lépő új családtámogatási rendszer és több törvényjavaslat – köztük a korai fejlesztésről szóló jogszabálytervezet – is ezt a célt szolgálja.

A Gézengúz Alapítványt a kezdetektől elismerés övezi a hazai és nemzetközi egészségügy világában.  Fennállása 20 éve alatt mégis folyamatosan fenntartási gondokkal küzd. Az alapító Dr. Schultheisz Judit szerint munkatársaival és a rászoruló családokkal együtt akkor lehetnének elégedettek, ha a részben állami feladatot is ellátó alapítvány a jövőben biztosabban támaszkodhatna állami forrásokra.

Az Óbudai Társaskör szombaton jótékonysági koncertet rendez a 20 éves Gézengúz Alapítvány javára.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság