Látható és reagáló rendőrség – közbiztonság 2011 GALÉRIA

Hírek
Közzétéve:

2010-ben 46 rendőr hiányzott a III. kerület állományából. Az évek óta tartó elvándorlás megállítása az egyik legnagyobb kihívás a jelenlegi rendőri vezetés számára – mondta Horváth Antal rendőr őrnagy, kerületi kapitányságvezető az ünnepi állománygyűlésen. A novemberben kinevezett új vezető szerint az elmúlt év markáns változásokat hozott a kerületi kapitányság életében. Markó Attila októberben a BRFK-ra kinevezett korábbi kapitányságvezető mellett osztályvezetők, alosztályvezetők távoztak, és a változások bizonytalanságot keltettek az állományban. A következő időszak fontos feladata csapatot kovácsolni az Óbudai rendőrségből, és velük egy látható és reagáló rendőrségi modell megvalósítása, ami lényegében a közterületi jelenlét fokozását jelenti – a feladathoz mérten elégtelen létszámból.

A Polgármesteri Hivatal házasságkötő termében tartott ünnepi állománygyűlés vendége volt Bús Balázs, Óbuda-Békásmegyer polgármestere, dr. Pappné dr. Nagy Judit alpolgármester, Puskás Péter alpolgármester, Kiss Anita jegyző, dr. Mikó Gergely bírósági tanácsos, a II. és III. kerületi Bíróság vezetője, dr. Kenyeres Attila vezető ügyész, a II. és III. kerületi Ügyészség vezetője, Zsigó Árpád tűzoltó főhadnagy, Óbuda Tűzőrség-parancsnoka és dr. Böjtös Zoltán, a Védelmi és Közbiztonsági Iroda vezetője.

Horváth Antal évértékelőjében kiemelte, hogy az önkormányzat által finanszírozott térfigyelő rendszer, mely a nap 24 órájában négy kamerával figyeli belső Óbudát, hatvannal pedig Békásmegyert, a kerület bűnügyileg korábban legfertőzöttebb területét, döntő mértékben járul hozzá a közbiztonság javításához. A Sziget fesztivállal kacsolatban elhangzott: a 2009-ben kidolgozott stratégia az elmúlt évben is kitűnően vizsgázott. Tovább csökkent az elkövetett bűncselekmények száma, és ismét nem tulajdonítottak el személygépkocsit a biztosítás területéről, valamint négy ország rendőrei is jelen voltak a fesztiválon, akik elismerősen szóltak a biztosítás végrehajtásáról.

Az elmúlt évben emelkedett a vagyon elleni bűncselekmények száma. A kapitány a lakosságot irritáló bűnügyek közül kiemelte a trükkös lopásokat, melyek felderítését nagyban nehezíti, hogy az elkövetők olyan fizikai, szellemi állapotban lévő személyek sérelmére követik el tetteiket, akik a későbbi azonosításban koruknál, állapotuknál fogva nem tudnak a hatóság segítségére lenni. Hasonlóan irritálják a lakosságot a kertvárosi, hegyvidéki részeken és lakótelepeken jellemző lakásbetörések. Horváth Antal szerint ezek, valamint a gépkocsilopások és -feltörések visszaszorítása a következő időszak fontos feladata. A kisebb lopásokat főként a nagyobb lakótelepeken – Pók utcai, Békásmegyer – követik el. Az erőszakos, személy ellen irányuló bűncselekmények általában a forgalmas csomópontok: a Flórián tér, a Római part vagy a Szentlélek tér környékéhez köthetőek. A kábítószerügyek főként a Kaszásdűlői lakótelephez illetve a Hajógyári szigethez kapcsolódnak. A gépkocsival kapcsolatos bűncselekmények többségét Belső-Óbudán, illetve a Pók utcai, és Kaszásdűlői lakótelepen követik el. Gyakoriak a kisebb súlyú vagyon elleni bűncselekmények az Óbudai Szigeten működő éjszakai szórakozóhely-komplexumban, ahol hétvégenként több mint 10 ezer fiatal gyűlik össze.

A rablás a lakosságot nagymértékben irritáló harmadik bűncselekménytípus az elkövetés erőszakossága révén. Ezeket a bűncselekményeket döntően fiatalok követik el, akik a délelőtti és délutáni órákban iskolák, frekventáltabb helyek vonzáskörzetében útonállásszerűen, erőszakkal, fenyegetéssel, gyakran csoportosan, eszköz használatával veszik el a sértettek értékeit. Részben a “zéro tolerancia” bevezetése miatt is, 2010-ben csaknem 20%-kal csökkent a közlekedési balesetek száma, azonban a halálos kimenetelűeké csupán stagnált.

A rendőrkapitány hangsúlyozta, hogy a bűnügyi állomány jelentős része fiatal, tapasztalatlan, a sok éves bűnügyi szakmai tapasztalattal és nagyfokú rutinnal rendelkező kollégák aránya elenyésző, ugyanakkor biztató, hogy a fiatalok többségének a munkához való hozzáállása kiemelkedő. Horváth Antal elmondta: a közbiztonsági szempontból élhető kerület eléréséért minden szervezetnek tevékenyen részt kell vállalnia, beleértve a rendőrséget, önkormányzatot, és a civil szerveződéseket, mert a kívánt eredményt csak közös munkával lehet elérni.

A rendőrkapitány értékelte a kerületi bírósággal, ügyészséggel, tűzőrséggel és polgári védelemmel kialakított jó kapcsolatokat.

Bús Balázs polgármester azzal köszönte meg a rendőrség múlt évi munkáját, hogy négy éve, az akkor megalakult új önkormányzat fő céljainak egyike a közbiztonság javítása volt, és ebben a rendőrséggel együttműködve előrelépett a kerület. A térfigyelő rendszer létrehozásán túl, a közbiztonság javításához évi 250 millió forinttal járul hozzá a városvezetés, a rendőrség, a közterület-felügyelet és a polgári védelem együttes támogatását figyelembe véve. A polgármester közölte: míg Békásmegyeren előrelépés könyvelhető el, belső Óbudán és Kaszásdűlőn javítani kell a közbiztonságot, és ezt nem a drága térfigyelőrendszer fejlesztésétől, hanem a járőrszolgálat megerősítésétől várja. Bús Balázs hangsúlyozta, hogy a kerület vezetése ehhez minden támogatást megad.

Dr. Fülöp Valter rendőr ezredes, a budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese, az ünnepélyes állománygyűlés elöljárója arról beszélt, hogy a bűnügyi statisztikák hamis képet adnak, ezért 2011-ben az egyik fő cél a reális kép kialakítása és az ennek megfelelő reagálás. Leszögezte, hogy a bűnözés növekedése a gazdasági válság okozta társadalmi jelenség. Elismerte, hogy Óbuda-Békásmegyer a főváros bűnügyi szempontból frekventált területe, ugyanakkor a lakosságszám tekintetében Győrhöz hasonlítható városrész rendvédelmi feladatait egy viszonylag kis létszámú, fiatal állomány látja el. Ugyanakkor óvta a fiatal rendőröket attól, hogy a körülmények javulására várjanak, és arra biztatott, hogy a maga területén mindenki a maximumot nyújtsa munkájában. – Folyamatban van az életpályamodell kialakítása, de ezt nem szabad karba tett kézzel várni – mondta a főkapitány bűnügyi helyettese. Célként jelölte meg a lakosság biztonságérzetének növelését, melyet a rendőri hozzáállás javulásától vár. Ahol nincs baj, ott az emberek nem akarnak rendőrt látni – mondta. – Ott legyen a rendőr, ahol a bűnözők vannak, ott viszont gyors reagálást vár a lakosság. Az emberek bizalmát azzal érhetitek el, ahogy reagáltok, még akkor is, ha nem tudjátok megoldani az adott problémát. – zárta beszédét az állománygyűlésen a rendőri vezető.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság