Állatot karácsonyra: menhelyről, ivartalanítva

Hírek
Közzétéve:

Gondolni kell arra, hogy minden állat tartása egyben évekre szóló felelősséget is jelent. A kezdeti nagy szeretet mellett sok idő, pénz, energia, kell hozzá, hogy egy állatnak megfelelő ellátást, kiképzést, törődést biztosítsunk. Felelősséggel gondolkodó állattartó, menhely vagy tenyésztő az állatot nem kezeli ajándékként! Gondoljuk jól át ezért, van-e lehetőségünk és elég kitartásunk hosszú éveken át egy jószág gondozásához, akivel naponta kell foglalkozni, törődni, ápolni, szeretni. Fajától függően sétáltatni, oltatni, állatorvoshoz, kiképzőhöz, kozmetikushoz vinni.

macska kiscica

Amennyiben pénzt adunk egy állatért, próbáljuk meg olyan helyről beszerezni (tenyésztő esetében) ahol garanciát vállalnak az örökletes betegségek elkerülésével kapcsolatban, és ezt írásba is adják. Kiemelkedően fontos szempont, hogy a megvásárolni kívánt kutya- vagy macskakölyök betöltse a 8 hetes életkort! A kicsik ebben az életkorban a legfogékonyabbak, lesik a szüleiket, elsősorban anyjukat, valamint alomtestvéreiket, megtanulják a csapat szabályait. A kölyökállat immunrendszere 8 hetes kor előtt még fejletlen, sérülékeny, fontos, hogy eddig még szopjon, és anyja mellett testi-lelki védelemben éljen. 8 hetes kor az első időpont, amikor már az anyjától és testvéreitől károsodás nélkül elválasztható.

Vásárláskor szükséges, hogy az állat chippel (egyedi azonosítóval) megjelölt legyen!

Érdemes végiggondolni, hogy az életfeltételeken túl tudjuk-e biztosítani a felügyeletet betegség, nyaralás vagy utazás ideje alatt, vállaljuk-e a gondozással járó plusz anyagi terheket tartós állatbetegség vagy pl. csirkehús allergia kialakulásakor? Tudunk-e felelősségteljes döntést hozni, ha az életkörülményeink megváltoznak, pl. válás vagy haláleset bekövetkezésekor. Hosszú távú kapcsolatot jelent egy állat tartása, kutyák esetében 10-18 év, macskák esetében ettől több évet is velünk tölthetnek. Legtöbbször ennyi idő alatt szinte családtaggá válnak. Nagyon fontos szempont, hogy tisztában legyünk a kiválasztott fajta várható tulajdonságaival. Biztosnak kell lennünk, hogy kifejlett korában is képesek vagyunk irányítani, féken tartani kedvencünket.

A választás felelőssége menhelyi állatok befogadásakor

Amennyiben mégis szeretnénk egy kis kedvenccel megörvendeztetni a családot, javasoljuk menhelyi állat választását. Oltva, féreghajtva, egyedi azonosítóval ellátva (kutya), oltva, féreghajtva (macska), oltva (nyúl). Ezek az állatok örökbefogadási nyilatkozattal és érvényes állategészségügyi dokumentumokkal kerülhetnek az új gazdihoz. Amikor érte megyünk, vigyünk magunkkal megfelelő szállítóeszközt, kutyáknak pórázt vagy hámot, macskának szállítódobozt. Eleinte az addig megszokott étellel etessük, kivéve, ha az nem megfelelő, mert az állat rossz körülmények közül érkezett. Vigyük el állatorvoshoz, amint erre mód adódik, hogy a további tennivalókat meg tudjuk beszélni. Javasolt kutya/macska esetében a hazavitelt követően azonnali bolhátlanító fürdetést végezni megelőző, preventív céllal.

kiskutya kutya kölyök_2

Válasszunk az életvitelhez, személyiséghez illő állatot, így sokkal több örömet tud okozni annak tartása. Sportos életmód mellé nem javasolt egy idősödő, esetleg nehezen mozgó kutya beszerzése, de ugyanígy az idősebb korosztálynak sem a legjobb választás egy fiatal, agilis, pl. vizsla-jellegű kutya. A hosszú szőrű állatok (pl. szetterek, perzsa macskák,) ápolása napi szinten hosszabb időt vesz igénybe, amit az állat jó közérzetének biztosításához mindenképpen vállalni kell. Tudni kell, hogy a rövid szőrű kutyáknak egész évben hullik a szőre. A rendszeresen kozmetikai nyírást igénylő fajták tartása költségesebb, de ezért azzal kárpótol, hogy alig hullajtja a szőrét.

Fiatal felnőtt vagy kifejlett egyedek választása mentesít minket a kölyökállat felnevelésével járó problémáktól. Ekkorra már az állat majdnem vagy teljesen eléri a felnőttkori méreteit, a kölyökkorral járó kellemetlenségek megspórolhatók (szobatisztaságra szoktatás, oltások beadatása, fertőző betegségekre való érzékenység, stb.). A menhelyről kikerülő állatok legtöbbször életük végéig hálásak és többnyire már önálló egyéniséggel rendelkeznek.

Aki menhelyről fogad örökbe állatot, az két állat életét menti meg: azért, amelyiket hazaviszi, és azét, amelyiknek lesz helye a menhelyen, és esélyt kap arra, hogy gazdára találjon!

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság