Amikor egy családban csak az egyik szülő van csak jelen, és egyedül működteti, tartja össze a mindennapokat, az a család és környezetük minden tagjára újabb feladatokat, szerepeket ró. Másképp kell jelen lenni, másképp kell szervezni az életet.
Szakembereink tudják, egyedül nevelni a gyermekünket kihívás és feladat!
A csoportban éppen ezért segítő szakember jelenlétében oszthatják meg a résztvevők problémáikat, tapasztalataikat, amelyekkel ugyanakkor segíthetik sorstársaikat is. Hétről-hétre közösen, témák szerint járják végig a szülők a lehetséges új helyzeteket, gyakorlatok által belehelyezkednek egy-egy kihívásokkal teli szituációba, hogy azután együttesen előhívják és erősítsék az erőforrásaikat és megtalálják a megoldásokat.
Amiről biztosan szó esik, kérdésként, problémaként felmerül a csoportban az egyszülős élethelyzettel kapcsolatosan:
hogyan gazdálkodjak az időmmel,
milyen új szerepeket kell betöltenem,
hogyan legyek egyszerre következetes, szigorú, engedékeny és támogató,
kire számíthatok, kihez fordulhatok probléma esetén,
hogyan kommunikáljak gyermekemmel, mit mondhatok el neki,
és sok minden egyéb.
A csoporttalálkozókra azokat a szülőket várják, akiknek bármilyen oknál fogva úgy alakult az élete, hogy egyedül kell nevelnie gyermekét, gyermekeit. A csoport az első találkozás után zárttá válik, így biztosítva a jelentkezőknek a kiszámíthatóságot, a biztonságot.
A csoportos alkalmak idejére gyermekfelügyeletet biztosítanak Gyermekvédelmi Központ munkatársai, amennyiben erre igényük van a jelentkezőknek!
Helyszín: 1035 Budapest, Váradi S. u. 9-11. Első találkozás: 2018.04.10 Ezt követően kéthetente keddenként 16.15 -17.45, összesen 6 alkalommal.
A csoportot vezetik: Hegedűs Réka, mediátor,családterapeuta-jelölt; Vaskor Gréta mese és családterapeuta
A csoportfoglakozásokról ezeket írták a korábbi résztvevők:
“Nagyon örültem, hogy lehetőséget kapok arra, hogy szakemberekkel és hasonló körülmények között élő társakkal találkozhassak, és beszélhessek. Egész héten az tartotta bennem a lelket, hogy hétfőn újra együtt lehessek velük, mert éreztem, hogy ők teljes elfogadással meghallgatnak. Úgy érzem, enélkül a csoport nélkül nem lett volna sem erőm, sem tudásom összeszednem magam, végre sikerült rendbe tennem az életemet.”
“Mit kaptam? Úgy érzem, sokkal többet kaptam, mint reméltem. … Vártam az új alkalmakat és reménykedtem, hogy újabb és újabb problematikus területekkel, élményekkel lesz alkalom foglalkozni, más szemszögből nézni rájuk vagy eljutni egy másik állásponthoz. Úgy érzem, a munka éppen csak elkezdődött. Remélem, hogy itt is, de mindenképpen minden adandó alkalommal folytatni fogom. Főleg elvált szülőknek, de minden gyerekét egyedül nevelő szülőnek ajánlom, aki szeretne kimozdulni a válással, tartós egyedülléttel és az egyszülősséggel járó érzelmi kátyúból.”
“Miért jó részt venni az “Egyedül nevelek” csoport összejövetelein? Mert az ember rájön, hogy nincs egyedül a problémáival, bármennyire is meg volt erről előzetesen győződve. Belátja, hogy léteznek egészen más körülmények között élő, egészen más kinézetű, habitusú és gondolkodású emberek, akiknek a problémái kísértetiesen hasonlítanak az övére. Rádöbben, hogy nem ő az egyetlen, aki ugyanazokkal a nehéz, sokszor embert próbáló feladatokkal küzd. És eközben a résztvevő arról is meggyőződhet, hogy ugyan mint, mindenkinek neki is a saját problémái a legsúlyosabbak, mégsem cserélne senki más sorsával. És ezeken a nagyon fontos felismeréseken át a két segítő pontosan olyan észrevétlenül, szelíden és hatékonyan nyújt segítséget a felmerülő kérdésekben a csoport tagjainak, ahogy a folyó csiszolja végtelen türelemmel és szeretettel a kicsit durva, kicsit ellenálló, de aztán végül önmagát mégiscsak az áramlatnak megadó
kavicsot.”
Kedves Édesanya! Kedves Édesapa!
Ha úgy érzi összecsapnak a hullámok a feje felett, vagy csak visszaigazolásra, megerősítésre vágyik, hogy vajon jól csinálja-e, vagy szeretne egy megértő, támogató közösséghez tartozni, jelentkezzen bátran, hozza el gyermekét is, hogy ő is új barátokra leljen!