Mit tehetünk a légszennyezettség csökkentésének érdekében?

Hírek
Közzétéve:

A földfelszín közelében a levegő 78%-át nitrogén, 21%-át oxigén, 1 %-át nemesgázok, szén-dioxid és vízgőz alkotják. Ilyen összetételű, tiszta levegővel bolygónkon gyakorlatilag már sehol sem találkozhatunk. Minden olyan anyag, ami ezt az összetételt akár csak kis mértékben is megváltoztatja, szennyezőnek minősül, és szervezetünkre terhelő hatással lehet. A városi levegőminőséget leginkább meghatározó két szennyezőanyag, a szállópor és a nitrogén oxid, melyeket a meteorológiai viszonyok változása miatt lehulló kevesebb csapadék sem tudja a korábbi évekhez hasonlóan kimosni a légkörből.

A szállópor izgatja a nyálkahártyákat, köhögést és nehézlégzést válthat ki. A tüdőben felszívódva gyulladásos folyamatot indíthat el, ennek következtében vérrögösödés lép fel, ezért egyre többen fordulnak orvoshoz asztma és krónikus légcsőhurut, valamint szív-érrendszeri megbetegedések miatt. A szállópor részecskéi ingerlik a szem kötőhártyáját, a felső légutak nyálkahártyáját, melynek hatására csökken az ellenálló képesség a kórokozókkal és allergénekkel szemben. Egyes kutatások szerint a légszennyezettség növelheti a stroke, a szívritmuszavarok, a koraszülés és az érelmeszesedés kockázatát, továbbá megváltoztathatja az agyfunkciót és árthat a magzat fejlődő agyának. Míg 2000-ben a lakossági fűtésből származó egészségkárosító részecske-kibocsátás (PM10) az összkibocsátás 24 százalékát tette ki, addig mára ez meghaladta a 45 százalékot. Az egészséget leginkább veszélyeztető legapróbb részecskék (PM2,5) kibocsátásának 85 százalékáért pedig a lakossági égetés a felelős.

A nitrogén-oxidok elsősorban a járművek üzemanyagának égéstermékeiből származnak, és ugyancsak a fűtésből. A nitrogén-monoxid a légkörben jelenlévő oxidáló anyagok hatására gyorsan nitrogén-dioxiddá alakul, amely egy irritáló hatású gáz. Kimutatták, hogy a forgalmas utak mentén élők közül többen válnak asztmásokká, ugyanis a rendkívül magas koncentráció a légutak összeszűkülését okozza.

Mit tehetünk azért, hogy csökkentsük a kibocsátást és megóvjuk a magunk, illetve embertársaink egészségét?

  1. Elsősorban a kertvárosi részeken lehetőség szerint mérsékeljük a szilárd- és olajtüzelésű berendezések használatát, fatüzelésnél a fa mindig legyen száraz és kemény, széntüzelésnél ne használjunk lignitet, rossz minőségű barnaszenet, továbbá ne tüzeljünk kerti hulladékot, inkább komposztáljuk azt!
  2. A gyermekek, idősek, betegek – ameddig a határértéket meghaladó mértékű légszennyezés fennáll – kerüljék a szabadban való tartózkodást, illetve a szellőztetést!
  3. Érdemes a tömegközlekedést előnyben részesíteni, még a kényelmi szempontok feladásának árán is.
  4. A dohányzás elhagyásával, a lakás tisztán tartásával, a vegyszerek ésszerű használatával a beltéri szennyező anyagok szintje hatékonyan csökkenthető.
  5. Kerüljük a gépjárműhasználatot, és az indokolatlan – álló helyzetben történő – alapjárati üzemeltetést, különösen a legszennyezőbb (a 0-4 környezetvédelmi osztályba sorolt) gépjárművek esetében!

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság