Üléseztek a kerületi képviselők

Hírek
Közzétéve:

Amint az várható volt, a BKV Zrt. nehéz helyzetére tekintettel megszünteti a BKV Előre SC. támogatását. A sport klub mellett 1993 óta működő Kajak-Kenu Alapítvány segíti a BKV Előre SC kajak-kenu szakosztályában folyó oktató-nevelő munkát. Kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a III. kerületben található nevelési-oktatási intézmények tanulói részére sportolási, edzési lehetőség nyíljon. A támogatást és közös munkát erősíti a Kajak-Kenu Alapítvánnyal most megkötött együttműködési megállapodás, mely segít abban, hogy a kerületi gyermekek minél szélesebb körben megismerkedjenek a vízi sport adta örömökkel, a csapat által nyújtott biztonság élményével.
Miután a BKV a klub finanszírozását befejezte, annak további működése veszélybe került. A Kajak-Kenu Alapítvány a helyzet megoldása érdekében felvállalta a BKV Előre Római-parti csónakházának további működtetését, biztosítva annak fennmaradását a BKV Előre SC keretein belül. A Királyok útja 255. alatt lévő telephelyén sportcentrumot hoz létre a kajak-kenu, sárkányhajó, futás, triatlon, küzdősportok számára.

A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény idén, április 15-én lépett hatályba, mely az önkormányzat működését is érinti.
1. §-ából következő egyik leglényegesebb változás, hogy a szabálysértési jog területén megszűnt a helyi önkormányzat képviselőtestületének jogalkotási jogköre. Ez tette szükségessé az önkormányzati rendeletekben meghatározott szabálysértési rendelkezések hatályon kívül helyezését.
A helyi szabálysértés helyébe lépő új jogintézmény a tiltott, közösségellenes magatartás, melynek szankciója a közigazgatási bírság. Az új jogintézmény (helyi szabályszegés) törvényi keretei lehetőséget adnak arra, hogy az önkormányzat rendeletben határozza meg a tiltott, közösségellenes magatartás fogalmát és elkövetési alakzatait. A magatartás elkövetőjével szemben ötvenezer forintig terjedő helyszíni bírság, százötvenezer forintig terjedő közigazgatási bírság kiszabása rendelhető el, (amely az önkormányzat saját bevételét képezi). A tiltott, közösségellenes magatartás elkövetőjével szemben a közterület-felügyelő szabhatja ki a helyszíni bírságot.
A Szabálysértési törvény másik lényeges változtatása, hogy az általános szabálysértési hatósági hatáskör átkerült a kormányhivatalhoz.

A helyi önkormányzatokról szóló törvény előírásainak megfelelően a képviselőtestület – polgármesteri hivatal elnevezéssel – egységes hivatalt hozott létre. Ehhez módosítani kellett Szervezeti és Működési Szabályzatát, mely magában foglalta a Polgármesteri Hivatal (fő)osztály szintű szervezeti tagozódásának megváltoztatását is. Szepessy Tamás az FKF Zrt. vezérigazgató-helyettesi, illetve a Főkert Zrt. felügyelőbizottsági elnöki megbízatása miatt lemondott a Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság elnöki tisztjéről; az új elnök Désiné Németh Éva lett.

A helyi adókról szóló törvény 2012. január 1-től hatályos rendelkezései alapjaiban változtatták meg a telekadóra vonatkozó szabályokat. Többek között adóköteles lett a termőföldnek nem minősülő külterületi telek, az építési tilalom alatt álló telek adóköteles területének 50 %-a, megszűnt az építményhez tartozó védőterület, illetve az építmény rendeltetésszerű használatához tartozó telekrész mentessége. A képviselők úgy látták, bizonyos esetekben az ingatlan értékéhez képest aránytalanul nagy terhelést okoz az érvényben lévő mértékekkel megállapítandó telekadó, ezért – hasonlóan az építményadó szabályozásához – a telekadó mértékét is a helyi sajátosságokhoz igazították.
A június 1-től hatályos helyi adókról szóló önkormányzati rendelet iránymutatása szerint a telekadó alapja a telek négyzetméterben számított területe. Az adó mértéke 120 Ft/ m2/év. A magánszemélyek tulajdonában álló telkek beépítésre szánt övezetbe eső része után fizetendő adó mértéke: 100 Ft/ m2/év. A külterületi telkek beépítésre nem szánt övezetbe eső része, és a magánszemélyek tulajdonában álló belterületi telkek beépítésre nem szánt övezetbe eső része után fizetendő adó mértéke: 60 Ft/ m2/év.

Az önkormányzati törvény és a közterületek rendjéről szóló fővárosi felhatalmazza a kerületi önkormányzatokat, hogy helyi sajátosságoknak megfelelően önkormányzati rendeletben szabályozzák a saját tulajdonukban lévő közterületek használatát és rendjét.
Az elmúlt időszakban a Római part és a Kossuth Lajos üdülőpart önkormányzat tulajdonában lévő közterületekkel határos ingatlanok gyalogosforgalomnak átadott részein, illetve a Duna mederben az ingatlan tulajdonosának, illetve kezelőjének hozzájárulásával vendéglátó célokat szolgáló létesítményeket alakítottak ki. Az önkormányzati képviselők most azért módosították a helyi rendeletet, hogy ilyen esetekben a közterületnek minősülő területeken is meg tudja a helyhatóság határozni a tervezett létesítmények kialakítását.
A módosítás célja, azon helyi szabályok megállapítása – kiemelten a Római partra és a Kossuth Lajos üdülőpartra, valamint az I. övezeti kategóriába tartozó közterületekre vonatkozik – melyek városképi, városrendezési, környezetvédelmi, közlekedésbiztonsági szempontok alapján az önkormányzat és a közterületet használó érdekeinek összhangját megteremti.
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata és a Budai Akrobatikus Sport Egyesület között együttműködési megállapodás született, amelynek keretében az egyesület segíti Óbuda-Békásmegyer lakosságának szabadidősportját, hazai és nemzetközi sportkapcsolatokat létesít és feladatának tekinti az utánpótlás-nevelést. A sportegyesület kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a kerületi tanulók részére sportolási, edzési lehetőségeket teremtsen, széles körben megismertesse a sport élményét.

Az Aquincum- Mocsáros Egyesület esetében is együttműködési megállapodásról, illetve annak megújításáról született döntés. Az egyesület évek óta fórumot biztosít a lakóterületén élők számára a közösséget érintő ügyekben, képviseli érdekeiket. Tagjai szépítik, védik lakókörnyezetüket, őrzik a régmúlt korok emlékeit. Az itt élők számára játszóteret, családi pihenőparkot tartanak fenn. Évente kétszer átfogó takarítást szerveznek és évente megrendezik az Óbudai Terepfesztivált.

21 érvényes pályamű érkezett a „Fogadj örökbe egy zöldterületet!” című pályázati felhívásra. A pályázat célja, hogy a kerületi iskolásokat és a civil szervezetekhez kötődő állampolgárokat bevonja a közterületek rendbetételébe, szépítésébe, erősítsük kötődésüket a kerülethez és javítsa az általános szemléletmódon. A pályázatokat benyújtók civil szervezetek és iskolák voltak, melyek között 2.230.000 forint felosztásáról döntöttek a képviselők.

Az Óbudai Sakkiskola nevet viseli majd az a sakkegyesület, amelyet Guba Miklós sakkedző szeretne létrehozni a kerületben. A sakkedző 13 éve foglalkozik ifjúsági sakkoktatással, főként a kerületi iskolákban, óvodákban tart edzéseket. Tanítványai korosztályos magyar bajnokságokon elért eredményeik alapján, részt vehettek világ, illetve európa bajnokságokon.

A Keve – Kiserdei Általános Iskola új nevet kapott. A jövőben a testület döntése alapján, dr. Béres József Általános Iskolaként jegyzik.

A Képviselő-testület 2008-ban 2012. július 31-ig terjedő időtartamra az Óbudai Kulturális Központ Kft. ügyvezetőjének Lőrincz Edinát választotta meg. A lejáró megbízatását, eredményes munkája elismeréseként, most újabb négy évre, 2016. július 31-ig hosszabbította meg.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság