Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat Áldozatsegítő Programja

Áldozat-
Segítés

SZAKMAI PROGRAMOK, ESEMÉNYEK

TERVEZETT PROGRAMJAINK

Ingyenes jogsegély-szolgáltatás

Információk hamarosan…

 
További eseményeinkről, figyelemfelhívó akcióinkról is hamarosan hírt adunk.
 

KORÁBBI PROGRAMJAINK

Mit tehetek, ha családon belüli erőszakról hallok?
Ingyenes képzés szépségipari szakembereknek.

A III. kerületi Önkormányzat és a NANE Egyesület gyakorlat-orientált, ingyenes képzést kínált szépségipari szakemberek számára a családon belüli erőszak és bántalmazás témakörében. 
 

Szakmai egyeztetések

Zártkörű szakmai egyeztetések

2023. október
Célunk a korábbi találkozókhoz hasonlóan is a közös munka hatékonyságának növelése, melynek érdekében az előző alkalomhoz hasonlóan ismételten egy megtörtént eseteken alapuló fiktív esettanulmányt vettünk végig az áldozatsegítő rendszer szakmai szereplőivel, hogy megtaláljuk a jelenlegi rendszer potenciális hiányosságait és a fejlesztésre szoruló területeket. A mostani példa egy gyermek-elhelyezési eset volt, melyet a NANE és a Patent egyesületek állítottak össze és mutattak be.
Részletek: ITT.

2023. május
Találkozónk legfőbb célja a már működő folyamatok gördülékenységének további növelése volt, és hogy feltárjuk a jelzőrendszer alkalmi vakfoltjait, valamint az esetleges buktatókat egy fiktív esettanulmányon keresztül, melyet az Óbudai Családi Tanácsadó munkatársai állítottak össze korábbi megtörtént esetek alapján.
Részletek: ITT.

2023. január
Szakmai egyeztetés a harmadik kerületi rendvédelmi dolgozók, igazságügyi, egészségügyi és szociális intézmények és a védőnői szolgálat vezetői, valamint a gyermekvédelmi jelzőrendszer, az áldozatvédelem és -segítés kerületi szereplői, továbbá együttműködő partnereink, a NANE és a Patent Egyesület képviselői közt. Célja hogy a rendszer szereplői közelebbről is megismerjék egymást, egyeztessenek a legfontosabb tennivalókkal és feladatokkal kapcsolatban, valamint lefektessék egy hosszú távú hatékony együttműködés alapjait.
Részletek ITT

Óbuda-Békásmegyer Áldozatsegítő Szakmai Együttműködési Rendszer (ÁSZER) ülése
2022. november
„A rendszer alapvetően az áldozatok kifárasztására játszik” – beszélgetés a hazai ellátórendszerről és áldozatvédelemről.
Részletek: ITT.

Panelbeszélgetések

Amiről ritkán beszélünk: panelbeszélgetés az időskori abúzusról
2023. november 28.

A családon belüli erőszak témakörének egy, az általánosnál még inkább tabuként kezelt területe az időseket érő erőszak. A statisztika szerint minimum minden hatodik 60 éves, vagy annál idősebb ember szenved el valamiféle erőszakot, és ennek is csak töredéke kerül nyilvánosságra. A partneri bántalmazáson felül itt már nagyobb mértékben kerül képbe a gyerekek és más családtagok által elkövetett erőszak is.

Ezért is választottuk novemberi beszélgetésünk témájául az időskori abúzust. Fontosnak tartjuk, hogy felhívjuk a figyelmet erre a problémára, és hozzájáruljunk a tabutlanításához, ahhoz, hogy az érintettek merjenek élni az őket megillető segítséggel – valamint azt is, hogy ösztönözzük a környezetet a segítségnyújtásra ilyen helyzetben is. Mert a családon belüli erőszak nem magánügy.

Beszámolónkat ITT olvashatják.

Hogyan készülj fel egy bántalmazó kapcsolat elhagyására, mire számíthatsz utána? 
2023. október 30.

A bántalmazó kapcsolatok gyakran az áldozat kilépését követően válnak a legveszélyesebbé. Éppen ezért fontos, hogy – amennyiben a körülmények engedik – a bántalmazott fél felkészülten, a megfelelő információk és támogatás birtokában hagyja el a bántalmazót.

Személyi biztonsági és menekülési terv, jogi felkészülés és tanácskérés, segítő szervezetek, támogató közösségek… Les Krisztinával (szociális munkás, a NANE és a PATENT Egyesület munkatársa és a Segítők Hálózata projekt koordinátora), dr. Gelencsér Dórával (a Patent Egyesület jogásza) és Renner Erika tapasztalati szakértővel jártuk körbe a bántalmazó kapcsolatot elhagyni készülőket érintő leglényegesebb kérdéseket.

Beszámolónkat ITT olvashatják.

Gyermekek a családon belüli erőszak középpontjában
2023. június 20.

Milyen hatással van a gyermekekre a családon belüli erőszak? Hogyan nehezíti meg a kapcsolatból kilépni vágyó áldozat helyzetét, ha gyermek is van a családban? Mit tehet, miként segíthet a környezet, a hatóságok, kikhez lehet fordulni, és mire lehet számítani? Beszélgetés Vaskuti Gergely pszichológus, kriminológussal, a Hintalovon Alapítvány munkatársával, Mórucz Szilvia párkapcsolati erőszak-túlélővel, a Szelíd Motorosok A Zaklatások Ellen csapat tagjával, valamint Spronz Júlia jogásszal, a Patent Egyesület munkatársával.

Beszámolónkat ITT olvashatják.

Miért marad? – A bántalmazó kapcsolatok dinamikája
2023. május 23.

Arra kerestük a választ, milyen okai lehetnek annak, hogy valaki nem lép ki egy bántalmazó kapcsolatból, vagy ha mégis, akkor miért tér vissza az esetek nagy részében korábbi partneréhez? Vendégeink Orosz Bernadett, TASZ Szabad-díjas emberjogi aktivista, a BÉKE Központ az Erőszakmentes Életért Egyesület alapítója, Szil Péter, pszichoterapeuta, a Stop-Férfierőszak Projekt létrehozásának kezdeményezője, és Füri Judit, a NANE Egyesület szakértője voltak.

Beszámolónkat ITT olvashatják.

Az erőszak ábrázolása és megítélése a médiában és a közösségi oldalakon
2023. április 25.

Beszélgetésünk Horváth Éva pszichológussal (NANE), Kovács Bálint újságíró. íróval, valamint Takács Hajnal párkapcsolatierőszak-túlélő, író, újságíróval  hazai híradási és kommunikációs gyakorlatról, a média szerepéről és felelősségéről a bántalmazó kapcsolatok ábrázolásában, az áldozatok és az elkövetők ábrázolásának kérdéseiről, és hogy milyen kérdések mentén tematizálja a hazai közvélemény ezeket az eseteket, hogyan traumatizál a közösségi média.

Beszámolónkat ITT olvashatják.

Művészet és erőszak
2023. március 29.

„A saját történetünket akarjuk megismerni másokéban is” – az önkifejezés, a gyógyulás és az ábrázolás lehetőségeiről beszélgettünk Ferber Eszter művészet-, szocio- és gyászterapeutával, Hajdú D. András dokumentarista fotográfussal és Szinetár Dóra színművésszel.

Beszámolónkat ITT olvashatják.

A bántalmazó kapcsolatok természete
2023. február 21. 

A beszélgetés során meghívott szakértőinkkel, dr. Péterfi Verával, Renner Erikával, dr. Wirth Judittal és Zolnay Jánossal  átbeszéltük, mi is minősül bántalmazásnak, társadalmi szinten mennyire normalizált és elfogadott, sőt, akár támogatott a bántalmazás számos formája, milyen gyanújelek árulkodnak bántalmazó kapcsolatra és miért is ilyen áldozathibáztató a társadalmunk.

Beszámolónkat ITT olvashatják.

A program keretében megvalósuló további projektek, események

Áldozatsegítő önismereti csoport indult az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ szervezésében.
Részletek: ITT.

Ingyenes jogsegély-szolgáltatás indult a program keretében, a részletek ITT olvashatók.

Az erőszak és én – Fotókiállítás az Esernyősben.
Részletek: ITT