Az esélyegyenlőség napja – Különbözünk, és egyenlőek vagyunk

Hírek
Közzétéve:

1992 óta rendezik meg Magyarországon az esélyegyenlőség világnapját, amelynek egyik célja, hogy a speciális szükségletű emberek és más, sérülékeny csoportok tagjai közelebb kerüljenek a társadalom többi tagjához, megismerhessék egymás problémáit, gondjait, így empatikusabban közeledve egymáshoz szert tehetünk arra az érzékenységre, amely elősegítheti az esélyegyenlőség növelését.

Az esélyegyenlőség megteremtésének egyik fontos lépése, hogy az Európai Unió ez év márciusában fogadta el a fogyatékossággal élő személyek jogainak érvényesítését szolgáló stratégiáját, amelynek fókuszában az akadálymentesség – a fizikai és virtuális terekre is vonatkoztatva –, illetve az önálló életvitel megteremtésének lehetősége áll.  Természetesen a magyar jogrendben is biztosítottak az esélyegyenlőség megteremtésének feltételei  az alaptörvény által, törvényi szinten és ágazati jogszabályok alapján is.

Kerületünk, mint minden települési önkormányzat, rendelkezik a helyi esélyegyenlőségi stratégiát meghatározó dokumentummal. S bár a törvényi szabályozások biztosítják a jogokat, azok hétköznapi megvalósítása már nem a jogalkotón múlik.

A teljes esélyegyenlőség megteremtésének hosszú és rögös az útja, ami természetesen nagyon sok esetben pénzfüggő, mint például az akadálymentes környezet és közlekedés kialakítása, az oktatás, a képzések egyes területeihez vagy a sporthoz való hozzáférés biztosítása, ám nagyon sok múlik az egyénen is. Fontos, hogy minél többeknek legyen természetes az, hogy ha a mindennapok során nehezítő körülményt tapasztalnak, ami miatt egyesek nem férnek hozzá bizonyos szolgáltatásokhoz, emeljék fel szavukat, cselekedjenek. Ne gondoljuk azt, hogy amit teszünk, az apróság. Higgyük el, minden kis tett számít.

Óbuda-Békásmegyeren hagyománya van a speciális szükségletű emberek támogatásának, a szemléletformálásnak. Az Óbudai Rehabilitációs és Foglalkoztatási Központ évtizedek óta biztosít munkahelyet és munkaalkalmat az itt dolgozóknak, értelmes és hasznos munkavégzést kínálva számukra. A kerület nemrégiben elfogadott Fenntarthatósági stratégiájában külön fejezet foglalkozik a hátrányban élők esélyegyenlőségének fejlesztésével, életminőségük javításával, a kerületi lakosok téma iránti érzékenyítésével. De ide sorolhatjuk azokat a civil szervezeteket, akik közül sokan nap mint nap az esélyegyenlőség megteremtéséért, elősegítéséért dolgoznak.

 

 

 

 

 

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság