Zavartalanul és biztonságban a Dunán

Hírek
Közzétéve:

A Római part – mint Budapest egyik védett övezete – turisztikai, környezeti és sporttevékenységi szempontból is kiemelt szerepet tölt be a főváros életében éppúgy, mint a kerület életében is. A verseny és szabadidős vízi sportok gyakorlására, túrázásra szinte már csak a Római- part és a Hajógyári öböl, mint kisebb terület illetve Szentendrei Duna-ág az egyetlen alkalmas vízfelület.

A III. kerületi Önkormányzat az elmúlt években fokozatosan bevezette az állandó kerékpáros közterület-felügyeletet, az állandó parkőri szolgálatot, valamint polgárőrségi és a kerékpáros rendőrjárőr szolgálatot szervezett a part köztisztaságának, közrendjének a védelmére, az ide látogatók pihenésének, szórakozásának zavartalanságára érdekében. Ennek köszönhetően mára javult a part állapota, rendje. Az egyre aktívabb vízi sport- élet és a sokszorosára megnövekedett gyors és nagy vízkiszorítású motorcsónakok, jachtok, jet-ski-k megjelenése hathatósabb felügyeletet kívánnak azonban a vízfelületen is. A vízi rendészet lehetőségeinek korlátozottsága miatt az ellenőrzés üteme a vízen a partszakaszéhoz képest elmaradt. A vízirendőr-közterületfelügyelő járőrszolgálat létrehozásával mostantól az ellenőrzés itt is hatékonyabbá válik.

„A lakosság egészség-megőrzésre való felhívása az egyik fő feladatunk, mely csak akkor lesz hatékony, ha az emberek ezt megfelelő környezetben, a szükséges feltételek biztosítása, és kellő biztonság mellett gyakorolhatják.” A polgármester a sajtótájékoztatón jelezte azt is, hogy kezdeményezi a kapcsolatfelvételt a túlparti IV. és a XIII. kerülettel az esetleges együttműködés miatt.

Bús Balázs országgyűlési képviselőként és a helyi érdekeket szem előtt tartó polgármesterként 2011 októberében törvénymódosító javaslatot fogalmazott meg dr. Völner Pál infrastruktúráért felelős államtitkárhoz. Ebben kezdeményezi a Római-parton egy 100 méter széles, evezősök számára fenntartott védősáv kialakítását, bójákkal történő kijelölését, továbbá a bójasor és a jobb part között a teljes motorcsónak és minden más, hullámkeltésre alkalmas egyéb vízi jármű forgalmának korlátozását.

A Duna Római- parti és Szentendrei ága közkedvelt helyszín a vízi sportok kedvelőinek. A Római parton 10 egyesületnek, míg a közeli régióban 20-25 vízi sportot űző egyesületnek a tagjai keresik fel a Duna ezen szakaszát. A csónakházak és a sportklubok telkei egymást érik. Itt tanulnak a vízen közlekedni, és sporttevékenységüket itt kezdik meg a kisiskolás korú utánpótlás sportolók, akiknek még csekély a vízbiztonságuk. Az Óbudai Sportegyesület 2011 tavaszán és őszén nagy érdeklődés mellett bonyolította le gályás programját. Több mint 7500 fő III. kerületi gyermek vett részt a hajózáson óvodás korosztálytól a gimnáziumi tanulókig bezárólag. Ha nem is ennyi gyermek tanul evezni minden évben, akkor is bátran mondható, hogy a Római-parton évente több ezer gyermek ismerkedik meg a kajak-kenu sportág alapjaival. Továbbá számos olimpiai és világbajnok sportolónk is ezen a részen edzett és edz a mai napig.

Storcz Botond, a magyar kajakválogatott szövetségi kapitánya elmondta, hogy az érintett partszakaszt mintegy 2-3000 versenysportoló és szabadidős sportoló használja, a járőrszolgálati kezdeményezést az „ideális felé vezető útnak” nevezve.
Megerősítette, hogy a motoros járművekkel közlekedők sokszor jogosulatlanul, nem a szabályok szerint használták a Dunát, és reményének adott hangot, hogy ez a járőrszolgálat jelentével visszaszorul.

Tapasztalat szerint, ahogy a közúti forgalomban, itt is előfordul a közlekedési morált semmibe vevő és ezzel a békés evezősöket veszélybe sodró embertársaink felelőtlen magatartása. Talán ez, valamint a motoros hajók hullámkeltése, ill. ezen vízi járművek veszélyes használata vezetett oda, hogy mára a kikapcsolódni és sportolni vágyók több ezres száma egyre fogy. A járőrszolgálat fő feladata ezek ismeretében a közrend védelme, a vízi közlekedés biztonsága, vízi közlekedési balesetek megelőzése, bekövetkezett vízi baleset esetén mentési feladatok ellátása és nem utolsó sorban felvilágosító, oktató tevékenység lesz.

Berényi Attila, Óbuda-Békásmegyer Közterület-felügyeletének igazgatója elmondta, hogy a közös járőrszolgálat célja elsősorban a megelőzés, a sportolók védelme, emellett pedig óvják a víz tisztaságát. Gondot fordítanak továbbá a partszakasz megóvására is úgy, hogy megakadályozzák az engedély nélküli parti létesítmények kihelyezését.

Barnácz István, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) vízi rendészeti kapitányságának megbízott vezetője arról számolt be, hogy a vízi rendészet mintegy 700 kilométernyi folyamszakasz biztonságáért felel, ugyanakkor képtelenség minden folyamkilométeren jelen lenni, figyelmeztetni a fürdőzőket, kiszűrni a szabálytalanságokat. A közterület-felügyelet részvételéért és a motorcsónakért köszönetet mondott a kerületnek. Célként jelölte meg, hogy a „klasszikus négyes”, vagyis a fürdőzők, horgászok, evezősök és kisgéphajók „egymás mellett élhessenek” a nemzetközi nagyhajóforgalom mellett. A kompromisszum a tragédiák elkerülése miatt elengedhetetlen-fogalmazott a kapitányság vezető.

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság

Kapcsolódó bejegyzések

Hírek
Közzétéve:

A valóság az óvodai beiratkozásokról és az OVI+ programról

Hírek
Közzétéve:

„Ne skatulyázz be!” – Március 21. a Down-szindróma világnapja

Hírek
Közzétéve:

Mi lesz itt évtizedek múlva?