Velünk élő népek, nemzetiségek – Megjelent az Óbudai Anziksz tavaszi száma

Hírek
Közzétéve:

Óbuda-Békásmegyeren napjainkban 12 nemzetiségi önkormányzat működik, és ez egyedülálló kulturális sokszínűséget biztosít kerületünknek. Az szintén tény, hogy a nemzetiségek jelenléte hazánkban a honfoglalás kora óta folyamatos, így államalapításunk résztvevőiként tekintünk rájuk.

Tudjuk, hogy nemzetiségi önazonosságukat megélve kapcsolódnak közös nemzetünkhöz, és kultúrájuk, anyanyelvük, hagyományaik őrzésével és ápolásával gazdagítják közös értékeink tárát. Mindezek nyomába eredt az Óbudai Anziksz frissen megjelent, tavaszi lapszáma.

A békásmegyeri svábok tragédiája

Kulturális magazinunk többek között az óbuda-békásmegyeri németajkú közösség történetét is bemutatja. Felelevenítve krónikájukat egészen a XVII. század végétől, az első telepesek érkezésétől, akik a Dunán hajózva leltek új házára.

És meg kell ismernünk a békásmegyeri svábok történetének XX. századi, tragikus fejezetét is, amely az 1945-ös, a kitelepítésükről szóló kormányrendelet nyomán indult. Békásmegyerről összesen 575 családot, azaz 2440 németajkú honfitársunkat űztek Németországba, akiknek hátra kellett hagyniuk ingatlanaikat, ingóságaikat (egy húsz kilós csomagot leszámítva), hazájukat, munkájukat, közösségeiket…

A sokszor elfeledett roma holokauszt

A magyarországi cigányság szintén legszomorúbb eseményének, a roma holokausztnak, a porrajmos áldozatinak állított emléket a Budapest Galéria kiállítása, amelyet az Anziksz egy írása is bemutat. Azoknak az ártatlan nőknek, férfiaknak, gyermeknek a sorsát idézték fel az alkotók, akiket az egykori óbudai téglagyárakban gyűjtöttek össze, hogy miután embertelen körülmények között tartották őket, bevagonírozva elindítsák a koncentrációs táborokba, a biztos halálba.

Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat, az Óbuda-Békásmegyer Cigány Nemzetiségi Önkormányzattal összefogva folyamatosan azon dolgozik, hogy a porrajmos történetét minél szélesebb körben megismertesse, és az odaveszett áldozatok emlékét méltóképpen ápolja. Így többek között pályázatot hirdettünk köztéri képzőművészeti alkotás létrehozására, azzal a céllal, hogy elősegítsük a roma holokauszt emlékezetét, társadalmi diskurzusba emelését, az egyéni és közösségi megemlékezéseknek helyet, kiindulópontot biztosítsunk.

Óbudai művészek emléke

A legfrissebb lapszám mindezek mellett az óbudai zsidóság és horvátság történetének részleteibe is bepillantást nyújt több könyvrészlettel és interjúval. A Népek tematikus címet kapott tavaszi Óbudai Anzikszban, – amely már online és nyomtatott formában is elérhető, utóbbit kulturális intézményeinkben találják meg – természetesen számos más érdekes írás várja olvasóit.

Így például együtt emlékezhetünk meg Benedek Miklósról, Sinkó Lászlóról, Melis Györgyről, három nagy óbudai művészről. Az irodalmi blokkban pedig Berg Judit és Németh Gábor írók művei is helyet kaptak.

Fogadják szeretettel, forgassák élvezettel a legújabb Óbudai Anzikszot!

Kiemelt hírek

Óbuda Újság Összes Óbuda újság